Камені в нирках: симптоми, причини, профілактика та лікування

Adoption
Date
  • 299 Переглядів
Камінь у нирках утворюється, коли маленька частинка мінералу осідає із сечі в нирку або сечовід, - трубку, яка з’єднує нирку з сечовим міхуром. Додаткові мінерали прилипнуть до маленької цятки, яка з часом перетворюється на каміння.

1781_infarktnyrkyosnovnisymptomytametodylikuvannya.jpg (22.32 Kb)

Існує чотири основні типи каменів у нирках, які класифікуються залежно від хімічних речовин, що входять до складу каменів: солі кальцію (оксалат кальцію, фосфат кальцію, змішаний оксалат/фосфат кальцію), фосфат магнію амонію (струвіт), сечова кислота або цистин. Деякі ліки іноді можуть утворювати камені після кристалізації в сечі, хоча й рідко. Найпоширеніші камені в нирках складаються з оксалату кальцію, який природним чином присутній у сечі.

Камені часто невеликі і можуть пройти через сечовидільну систему самостійно. Камені в нирках частіше утворюються в жаркому кліматі або влітку. Коли люди зневоднюються, мінерали в їхній сечі стають більш концентрованими. Тоді дрібним мінеральним частинкам стає легше осідати з сечею та почати утворення каменів у нирках. У чоловіків камені в нирках зустрічаються втричі частіше, ніж у жінок. Люди, які вже мали один камінь у нирках, також мають вищий за середній ризик отримати інший.

Причини
Немає єдиної причини утворення каменів у нирках, однак зневоднення є ключовим фактором ризику. Камені в нирках також можуть бути спричинені дисбалансом у метаболізмі людини, що спричиняє накопичення аномально високого рівня мінеральних солей у сечі. Камені, що складаються з сечової кислоти, виникають у людей, які мають такі захворювання, як подагра, хронічне зневоднення та деякі види раку.

Гіперпаратиреоз, стан, при якому паращитовидна залоза надмірно активна, також може бути пов’язаний із сечокам’яною хворобою. Певні розлади кишечника або кишківника також можуть призвести до утворення каменів у нирках, як і хронічна бактеріальна інфекція сечовивідної системи.

Симптоми та ускладнення
Невеликі камені в нирках часто безболісні. Великі камені можуть блокувати відтік сечі та викликати болісне набрякання нирок. Якщо камінь просувається в сечовід, це може викликати раптовий сильний біль, який називається нирковою колькою. Ниркова коліка описується як періодичний та епізодичний біль, що триває кілька хвилин за один раз і найчастіше помічається рано вранці або пізно ввечері, коли ви перебуваєте в стані спокою або в положенні сидячи. Камені в нирках також можуть викликати нудоту та блювоту, кров у сечі, лихоманку та біль під час сечовипускання.

Якщо відтік сечі заблокований, нирка може бути швидко пошкоджена. Важка інфекція, яка називається пієлонефритом, також може виникнути через блокування потоку сечі.

Постановка діагнозу
Лікар проведе серію аналізів крові та сечі, щоб визначити, чи є у людини камені в нирках. Візуалізаційні тести, такі як КТ або УЗД, використовуються для діагностики каменів у нирках.

Якщо виявлено камінь, лікар може призначити метаболічні тести, щоб визначити, чи може бути причиною проблеми з обміном речовин в організмі. Вони можуть включати аналізи крові та аналізи зразків сечі, взяті протягом 24 годин (такі як аналіз сечі, pH сечі та культура сечі). Якщо камінь пройдено, його буде проаналізовано, щоб побачити, що він містить.

Лікування та профілактика
Біль, спричинений каменями в нирках, можна лікувати за допомогою знеболюючих препаратів, що відпускаються без рецепта та за рецептом, постільного режиму та вживання великої кількості рідини, щоб запобігти зневодненню.

Більшість каменів проходять через систему самостійно протягом шести тижнів, але деякі потрібно або розбити на менші частини, або видалити хірургічним шляхом. Камені можна розбити за допомогою методів лікування, які називаються екстракорпоральною ударно-хвильовою літотрипсією, цистоскопією або черезшкірною літотрипсією.

При екстракорпоральній ударно-хвильовій літотрипсії ударні хвилі (ультразвук високої інтенсивності) проходять через водяні мішечки, розміщені на шкірі, і спрямовуються до каменя. Вони дроблять камінь на дрібні частини, які можуть вийти через сечовід. Вам не потрібно залишатися на ніч у лікарні, щоб зробити цю процедуру.

Якщо камінь знаходиться в сечовому міхурі або верхній частині сечоводу, його можна подрібнити за допомогою цистоскопії. Під час цієї процедури ваш лікар введе оглядову трубку та пристрій для подрібнення в сечовий міхур або нижню частину сечоводу. Пристрій для дроблення можна використовувати для витягування каменю, або він може роздробити його за допомогою лазерної або електричної енергії.

Камені, які занадто великі для видалення цілком, можна розбити за допомогою черезшкірної літотрипсії. Оглядова трубка вставляється через розріз на боці тіла. Потім камінь розбивається за допомогою ультразвуку або електричної енергії.

Хірургічне втручання використовується лише в тих випадках, коли інші процедури не спрацювали. Зазвичай це трапляється, коли камені великі або важкодоступні. Хірургічне втручання проводиться під загальним наркозом. Для видалення каменю лікар робить надріз збоку тіла, а другий — над сечоводом або ниркою. Потім розрізи зашиваються.

Якщо камінь утворився через проблеми з обміном речовин, лікар може призначити спеціальну дієту, а також ліки для боротьби з проблемою. Наприклад, прийом препаратів, які зменшують вироблення сечової кислоти, допомагає запобігти утворенню каменів у нирках, що складаються з сечової кислоти. Це ті самі препарати, які призначають при подагрі. Тіазидні діуретики можуть запобігти утворенню кальцієвих каменів у нирках. Тілу деяких людей бракує хімічної речовини під назвою цитрат. Цитратні добавки можуть допомогти запобігти утворенню каменів у нирках у цих людей.
Камені в нирках можна запобігти, випиваючи від 8 до 12 склянок води щодня та вживаючи рідину під час їжі. Важливо вживати достатню кількість рідини, щоб сеча була майже безбарвною. Ваш лікар також може порекомендувати зменшити кількість білка та солі в раціоні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: камені, нирки, хвороби нирок, камені в нирках, симптоми, причини, профілактика, лікування, хвороби, мама, сайт для мам, дієта, ниркові проблеми, ліки


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Підліток їхав на велосипеді, коли його збила машина. 12-річний Сулейман Хассан з Палестини пережив травму, відому як внутрішнє обезголовлення. Внаслід

Хірурги успішно пришили голову підлітку, що постраждав у ДТП

Здоров'я | 00:35, 26.09.2023

Підліток їхав на велосипеді, коли його збила машина. 12-річний Сулейман Хассан з Палестини пережив травму, відому як внутрішнє обезголовлення. Внаслідок ДТП череп хлопця відокремився від верхніх хребців атланто-потиличного суглоба.

У США схвалили препарат Зуранолон, що продається під торговою маркою Zurzuvae, як перші пігулки для лікування післяпологової депресії.

Лікарі винайшли перші ліки від післяпологової депресії

Післяпологовий період | 08:00, 25.09.2023

У США схвалили препарат Зуранолон, що продається під торговою маркою Zurzuvae, як перші пігулки для лікування післяпологової депресії.

Алексу було чотири роки, коли він почав відчувати хронічний біль пізніше додалися труднощі з ходьбою та неконтрольовані перепади настрою. Через деякий

​​ChatGPT врятував дитину, якій 3 роки не могли поставити діагноз

Хвороби | 06:20, 25.09.2023

Алексу було чотири роки, коли він почав відчувати хронічний біль пізніше додалися труднощі з ходьбою та неконтрольовані перепади настрою. Через деякий час хлопчик перестав рости. Але лікарі не змогли з'ясувати, чим хворіє дитина. Лікарі не знали, що

Осінньо-зимовий сезон - це час, коли погода починає різко змінюватися - знижується температура повітря та зменшується кількість сонячних днів. Тому ва

Продукти, які потрібно їсти дітям і дорослим, щоб зміцнити імунітет до зими

Здоров'я | 10:00, 23.09.2023

Осінньо-зимовий сезон - це час, коли погода починає різко змінюватися - знижується температура повітря та зменшується кількість сонячних днів. Тому важливо заздалегідь підготувати організм, щоб не захворіти.

Сімейна лікарка Марія Варейчук в Інстаграмі розвіює міфи про

Як не можна лікувати нежить у дитини

Профілактика і лікування | 23:10, 22.09.2023

Сімейна лікарка Марія Варейчук в Інстаграмі розвіює міфи про "лікування" нежитю у дітей. Оскільки з початком осені і відвідування дошкільних та шкільних закладів у малюків зростає кількість вологи в носі, радимо і вам ознайомитися з її рекомендаціями

Нещодавні дослідження виявили, що бісфенол-А (ВРА), здатний порушувати гормональний баланс в організмі людини, було виявлено у 90% європейців. Дослідж

У 90% жінок знайшли хімікат, який викликає рак і безпліддя

Безпліддя | 21:10, 22.09.2023

Нещодавні дослідження виявили, що бісфенол-А (ВРА), здатний порушувати гормональний баланс в організмі людини, було виявлено у 90% європейців. Дослідження було проведено на основі аналізу зразків сечі, зібраних у громадян Європейського союзу. У дослі

Незабаром в Україну прийдуть холоди, а разом з ними й вірусні інфекції. Сезонні захворювання є досить поширеними, тому заразитися ними можна в будь-як

Прості поради для дітей і дорослих, які допоможуть менше хворіти восени і взимку

Профілактика і лікування | 12:00, 22.09.2023

Незабаром в Україну прийдуть холоди, а разом з ними й вірусні інфекції. Сезонні захворювання є досить поширеними, тому заразитися ними можна в будь-якому людному місці. Для підтримки імунітету ви можете дотримуватися простих щоденних звичок.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: