Як навчити дитину поважати свої та чужі особисті межі?

Adoption
Date
  • 1376 Переглядів
Чомусь багато хто вважає, що культура згоди — це продукт «нової етики», яка виникла останні кілька років. Насправді питання про важливість особистих кордонів у тому чи іншому вигляді існувало завжди, просто окремою термінологією воно обзавелось зовсім недавно.

3318_shutterstock_6110132-scaled.jpg (40 Kb)

Зараз дедалі частіше почали говорити про те, що концепції згоди треба навчати вже з раннього віку — так дитині буде простіше відстоювати власні межі та поважати чужі. Ми з цим повністю згодні, тому зібрали вам інструкцію з того, як навчити дитину азам концепції згоди з ранніх років.

Навчіть дитину питати дозволу, перш ніж доторкнутися або обійняти когось
Не завжди дотики інших людей бувають приємними, навіть якщо самі собою вони не несуть загрози. Вже починаючи з дитсадкового віку дитині можна пояснювати, що навіть її найщиріші обійми не всіма можуть сприйматися з радістю, а тому краще спершу запитати, перш ніж почати чіпати іншу людину (навіть якщо це робиться з добрими намірами). Зверніть увагу, що дитина має право вимагати такого ж відношення і до себе.

Допоможіть дитині розвинути емпатію
Здатність зчитувати почуття інших людей розвивається в дітей віком не відразу, але ви можете допомогти їм навчитися розпізнавати емоції інших. Для цього спочатку навчіть дитину аналізувати ситуацію («Як ти думаєш, чому хлопчик плаче?»), а потім запропонуйте їй уявити себе в цій же ситуації («Як думаєш, як би ти почувався, якби у тебе відібрали іграшку?»). Обговорюйте почуття та емоції дітей на майданчику, мультяшних та книжкових героїв – доти, поки це не перетвориться на корисну звичку.

Навчіть дитину правильно допомагати іншим
Розкажіть дитині про те, що вона може допомагати іншим дітям, якщо вони потрапили в біду, а також навчіть її звертатися за допомогою до дорослих. Крім того, важливо пояснити дитині, що допомогти дорослому може лише дорослий. Хваліть дитину в тих випадках, коли вона звертає вашу увагу на людей або тварин, які потрапили в халепу.

Навчіть дитину тому, що "ні" і "не треба" - це важливі слова
Поясніть дитині, що нерідко відмова виявляється важливішою за бажання: «Дівчинка сказала, що не хоче ділитися лопаткою, підемо покатаємось на каруселі». Також ви можете продемонструвати вагомість відмови у тих випадках, коли дитина каже «ні» у відповідь на пропозиції чи прохання інших. Зверніть увагу дитини на ситуації, коли її друзі не прислухаються до її відмов або обмежень, запропонуйте їй розібратися, як вона почувається в цей момент.

Навчіть дитину розпізнавати вирази обличчя та читати мову тіла
Розберіться в тому, як виглядають різні емоції – у цьому вам допоможуть картки з емоціями, тематичні книжки чи мультфільми.

Ніколи не змушуйте дитину обіймати, рухати чи цілувати інших людей
Навіть якщо бабуся ображається на те, що кохана онука залишила її без поцілунку, стійте на своєму і будьте важливі в питаннях меж вашої дитини. Запропонуйте дитині альтернативу - наприклад, потиснути бабусі руку, помахати їй або надіслати повітряний поцілунок. Це непросто, але це дуже важливо, щоб дитина розуміла, де проходять межі її тіла, які ніхто не може порушувати без її згоди.

Підтримуйте бажання дитини митися самостійно
Особливо, якщо йдеться про геніталії. Звичайно, батьки можуть допомагати в процесі, зате, пропонуючи дитині самостійно підмитися, ви відзначаєте важливість догляду за статевими органами і дозволяє зберегти автономність в процесі миття. Делікатно цікавтеся у дитини, чи можна помити його руки, спину, ноги або попу, і якщо зустрінетеся з відмовою - вручіть йому мочалку і запропонуйте зробити це самому. Це корисно й у розвитку навичок самостійності, а також у вибудовуванні здорових тілесних кордонів.

Дозволяйте дітям приймати самостійні рішення
Зрозуміло, що не можна дати тоддлеру повну свободу дій, проте важливо, щоб у дитини залишалися певні сфери, в яких вона може приймати рішення сама: наприклад, що вдягнути в садок, у що грати, яку книжку читати перед сном, куди йти гуляти. Покажіть дитині, що її думка важлива та враховується.

Дозвольте дитині відверто говорити про своє тіло
Навчіть дитину правильним анатомічним назвам частин її тіла і не обмежуйте її бажання говорити про це - обговорювати свої спостереження, зміни чи почуття, що відбуваються. Дайте дитині зрозуміти, що ваш будинок - це безпечний простір, в якому можна без страху і сором'язливості поговорити про що завгодно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: мама, сайт для мам, вагітність, дитина, пологи, дієта, дитині, дитину, Навчіть, дитини, навіть, почуття, бажання, допомагати, запропонуйте


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Чим старшою стає дитина, тим ретельнішою має бути інтимна гігієна, як би дивно це не звучало. Що важливо, цей ритуал дуже відрізняється у хлопчиків та

Інтимні проблеми у дітей: фімоз та синехії

Дитина | 01:20, 12.06.2024

Чим старшою стає дитина, тим ретельнішою має бути інтимна гігієна, як би дивно це не звучало. Що важливо, цей ритуал дуже відрізняється у хлопчиків та дівчаток, тож батькам потрібно все детально пояснити дитині.

Атопічний дерматит — це насамперед дитяче захворювання. Близько 90% випадків патології діагностується у дітей віком до 5 років. Близько 60% з них проя

Що важливо знати батькам про атопічний дерматит у дитини?

Дитина | 00:30, 12.06.2024

Атопічний дерматит — це насамперед дитяче захворювання. Близько 90% випадків патології діагностується у дітей віком до 5 років. Близько 60% з них проявляються у перший рік життя малюка, переважно у 3-6 місяців. Доволі часто діагностоване в ранньому д

Ми в дитинстві їли манку і просто росли, як пиріжки на дріжджах, а батьки раділи, бо якщо

Чому колись вважали, що пухка дитина - здорова і чому зараз лікарі іншої думки?

Дитина | 12:10, 11.06.2024

Ми в дитинстві їли манку і просто росли, як пиріжки на дріжджах, а батьки раділи, бо якщо "дитина набирає вагу - значить, вона здорова!" Чому зараз медики іншої думки? Чому краще бути худим, ніж пухленьким?

Якщо ми з вами і наші батьки, і батьки їхніх батьків... мали чіткий графік грудного вигодовування (не частіше, ніж 2-3 години між прийомами їжі), то с

Чому не потрібно годувати новонародженого щоразу, коли він плаче?

Немовля | 11:20, 11.06.2024

Якщо ми з вами і наші батьки, і батьки їхніх батьків... мали чіткий графік грудного вигодовування (не частіше, ніж 2-3 години між прийомами їжі), то сучасні немовлята харчуються на вимогу. Тому у багатьох є стереотип: новонароджений плаче - значить,

Діабет в дорослому віці - це важке захворювання, з яким завжди потрібно бути дуже обережним: що хворий їсть, що п'є, чи достатньо відпочиває і вживає

Діабет у дітей: справжні причини розвитку хвороби

Хвороби | 10:30, 11.06.2024

Діабет в дорослому віці - це важке захворювання, з яким завжди потрібно бути дуже обережним: що хворий їсть, що п'є, чи достатньо відпочиває і вживає (при потребі) ліки. З дітьми - ще складніше. Тож дуже важливо знати, якими є причини появи цукрового

Дитина з'їла полуницю - і її висипало навколо ротика і на щічках? Зазвичай, харчова алергія проявляється висипом, свербіжем, можуть також бути розлади

Харчова алергія у дитини: причини і лікування

Алергія | 09:30, 11.06.2024

Дитина з'їла полуницю - і її висипало навколо ротика і на щічках? Зазвичай, харчова алергія проявляється висипом, свербіжем, можуть також бути розлади травлення. У важких станах - набряки, шок і задишка.

Діти обожнюють батути. Але все не так легко і безневинно, як може здатися на перший погляд. Саме тому сьогодні розповідаємо, чому батькам до цієї дитя

Чому дітям небезпечно стрибати на батуті?

Дитина | 07:40, 10.06.2024

Діти обожнюють батути. Але все не так легко і безневинно, як може здатися на перший погляд. Саме тому сьогодні розповідаємо, чому батькам до цієї дитячої забави потрібно ставитись насторожено.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: