Як навчити дитину поважати свої та чужі особисті межі?

Adoption
Date
  • 632 Переглядів
Чомусь багато хто вважає, що культура згоди — це продукт «нової етики», яка виникла останні кілька років. Насправді питання про важливість особистих кордонів у тому чи іншому вигляді існувало завжди, просто окремою термінологією воно обзавелось зовсім недавно.

3318_shutterstock_6110132-scaled.jpg (40 Kb)


Зараз дедалі частіше почали говорити про те, що концепції згоди треба навчати вже з раннього віку — так дитині буде простіше відстоювати власні межі та поважати чужі. Ми з цим повністю згодні, тому зібрали вам інструкцію з того, як навчити дитину азам концепції згоди з ранніх років.

Навчіть дитину питати дозволу, перш ніж доторкнутися або обійняти когось
Не завжди дотики інших людей бувають приємними, навіть якщо самі собою вони не несуть загрози. Вже починаючи з дитсадкового віку дитині можна пояснювати, що навіть її найщиріші обійми не всіма можуть сприйматися з радістю, а тому краще спершу запитати, перш ніж почати чіпати іншу людину (навіть якщо це робиться з добрими намірами). Зверніть увагу, що дитина має право вимагати такого ж відношення і до себе.

Допоможіть дитині розвинути емпатію
Здатність зчитувати почуття інших людей розвивається в дітей віком не відразу, але ви можете допомогти їм навчитися розпізнавати емоції інших. Для цього спочатку навчіть дитину аналізувати ситуацію («Як ти думаєш, чому хлопчик плаче?»), а потім запропонуйте їй уявити себе в цій же ситуації («Як думаєш, як би ти почувався, якби у тебе відібрали іграшку?»). Обговорюйте почуття та емоції дітей на майданчику, мультяшних та книжкових героїв – доти, поки це не перетвориться на корисну звичку.

Навчіть дитину правильно допомагати іншим
Розкажіть дитині про те, що вона може допомагати іншим дітям, якщо вони потрапили в біду, а також навчіть її звертатися за допомогою до дорослих. Крім того, важливо пояснити дитині, що допомогти дорослому може лише дорослий. Хваліть дитину в тих випадках, коли вона звертає вашу увагу на людей або тварин, які потрапили в халепу.

Навчіть дитину тому, що "ні" і "не треба" - це важливі слова
Поясніть дитині, що нерідко відмова виявляється важливішою за бажання: «Дівчинка сказала, що не хоче ділитися лопаткою, підемо покатаємось на каруселі». Також ви можете продемонструвати вагомість відмови у тих випадках, коли дитина каже «ні» у відповідь на пропозиції чи прохання інших. Зверніть увагу дитини на ситуації, коли її друзі не прислухаються до її відмов або обмежень, запропонуйте їй розібратися, як вона почувається в цей момент.

Навчіть дитину розпізнавати вирази обличчя та читати мову тіла
Розберіться в тому, як виглядають різні емоції – у цьому вам допоможуть картки з емоціями, тематичні книжки чи мультфільми.

Ніколи не змушуйте дитину обіймати, рухати чи цілувати інших людей
Навіть якщо бабуся ображається на те, що кохана онука залишила її без поцілунку, стійте на своєму і будьте важливі в питаннях меж вашої дитини. Запропонуйте дитині альтернативу - наприклад, потиснути бабусі руку, помахати їй або надіслати повітряний поцілунок. Це непросто, але це дуже важливо, щоб дитина розуміла, де проходять межі її тіла, які ніхто не може порушувати без її згоди.

Підтримуйте бажання дитини митися самостійно
Особливо, якщо йдеться про геніталії. Звичайно, батьки можуть допомагати в процесі, зате, пропонуючи дитині самостійно підмитися, ви відзначаєте важливість догляду за статевими органами і дозволяє зберегти автономність в процесі миття. Делікатно цікавтеся у дитини, чи можна помити його руки, спину, ноги або попу, і якщо зустрінетеся з відмовою - вручіть йому мочалку і запропонуйте зробити це самому. Це корисно й у розвитку навичок самостійності, а також у вибудовуванні здорових тілесних кордонів.

Дозволяйте дітям приймати самостійні рішення
Зрозуміло, що не можна дати тоддлеру повну свободу дій, проте важливо, щоб у дитини залишалися певні сфери, в яких вона може приймати рішення сама: наприклад, що вдягнути в садок, у що грати, яку книжку читати перед сном, куди йти гуляти. Покажіть дитині, що її думка важлива та враховується.

Дозвольте дитині відверто говорити про своє тіло
Навчіть дитину правильним анатомічним назвам частин її тіла і не обмежуйте її бажання говорити про це - обговорювати свої спостереження, зміни чи почуття, що відбуваються. Дайте дитині зрозуміти, що ваш будинок - це безпечний простір, в якому можна без страху і сором'язливості поговорити про що завгодно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: мама, сайт для мам, вагітність, дитина, пологи, дієта, дитині, дитину, Навчіть, дитини, навіть, почуття, бажання, допомагати, запропонуйте


Система Orphus

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:


Новини по темі

Коли йдеться про те, щоб допомогти немовлятам навчитися говорити, важливо не лише те, скільки говорять батьки, а й те, як вони це говорять.

Як мова мами і тата покращує мовні навички немовлят

Дитина | 23:00, 17.08.2022

Коли йдеться про те, щоб допомогти немовлятам навчитися говорити, важливо не лише те, скільки говорять батьки, а й те, як вони це говорять.

Коли ваша дитина наближається до віку, що вона може почати їсти тверду їжу, вам може бути важко зрозуміти, що ви годуєте її правильно. Є певні вказівк

Які продукти підходять дітям до року?

Дитина | 19:00, 17.08.2022

Коли ваша дитина наближається до віку, що вона може почати їсти тверду їжу, вам може бути важко зрозуміти, що ви годуєте її правильно. Є певні вказівки МОЗ щодо того, які продукти варто включити до харчування дитини, яка не досягла року.

Не лише у мами і тата може боліти голова, у дітей цей симптом теж може проявлятися. Іноді прото

У дитини болить голова: Як визначити, коли потрібно до лікаря?

Хвороби | 08:00, 17.08.2022

Не лише у мами і тата може боліти голова, у дітей цей симптом теж може проявлятися. Іноді прото "на погоду", а часом це може бути тривожним симптомом. Як знати, коли варто йти до лікаря, а коли - просто дати таблетку?

Дослідження показують, що сон менше дев’яти годин на ніч пов’язаний з когнітивними труднощами, психічними проблемами та меншою кількістю сірої речовин

Діти, які не висипаються, можуть відчувати згубний вплив на мозок і когнітивний розвиток, який зберігається з часом

Дитина | 23:00, 16.08.2022

Дослідження показують, що сон менше дев’яти годин на ніч пов’язаний з когнітивними труднощами, психічними проблемами та меншою кількістю сірої речовини в певних областях мозку.

Ваш малюк з часом захоче спробувати все, що є у вас на тарілці, але батьки повинні вжити заходів, щоб захистити своїх дітей від нещасних випадків, вкл

Коли дітям можна почати їсти горіхи?

Дитина | 19:00, 15.08.2022

Ваш малюк з часом захоче спробувати все, що є у вас на тарілці, але батьки повинні вжити заходів, щоб захистити своїх дітей від нещасних випадків, включаючи удушення їжею. Не всі продукти є безпечними для будь-якого віку. Лікарі стверджують, що щонай

Йогурт забезпечує корисне джерело кальцію та білка, але багато сортів із фруктовим смаком також наповнені цукром – цілих 44 грами, що становить 11 чай

Чи безпечний грецький йогурт для немовлят?

Дитина | 17:00, 15.08.2022

Йогурт забезпечує корисне джерело кальцію та білка, але багато сортів із фруктовим смаком також наповнені цукром – цілих 44 грами, що становить 11 чайних ложок, на порцію 225 грам. Грецький йогурт є більш здоровою альтернативою традиційним йогуртам,

В цілому, вік початку мастурбації збігається з статевим дозріванням, а так як ми всі різні, для когось це і 9 років, а для когось і 15-16. Хтось не бу

Чи нормально, коли підлітки мастурбують?

Секс | 10:00, 15.08.2022

В цілому, вік початку мастурбації збігається з статевим дозріванням, а так як ми всі різні, для когось це і 9 років, а для когось і 15-16. Хтось не буде цього робити, і це теж нормально. Але на практиці переважна більшість чоловіків і жінок не кидают

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: