Що робити батькам, якщо дитина шукає в собі хибні психічні розлади?

Adoption
Date
  • 329 Переглядів
Психолог Євген Герасимов дав поради, що робити батькам, чия дитина раптом поставила собі психіатричний діагноз за відео або подкастом.

4525_1.jpg (45.72 Kb)

Цікавитись психологією – пізнавально та корисно, однак слід уважно обирати джерела інформації. Надто багато псевдоекспертів дають поради щодо ментального здоров’я. Як наслідок – діти і підлітки можуть помилково вважати, що у них РДУГ, депресія, підвищена тривожність або інші ментальні розлади.

Контент на тему психології – в тренді. Наприклад, у першій десятці Apple Podcasts є декілька подкастів про психологію. Різні шоу та відео з подібним контентом знаходиться у топах YouTube, збираючи десятки та сотні тисяч переглядів. Теж саме стосується і TikTok: там і жартома, і з серйозним повчальним тоном тисячі користувачів обговорюють різні психологічні аспекти.

Зазвичай, у таких відео чи шоу розповідають про психологічні портрети особистостей, розбір стосунків з погляду психолога або поради щодо психологічного стану. Однак відповідний контент публікують як кваліфіковані психологи, так і звичайні люди, які просто цікавляться темою та не мають належної освіти.

Нефахові поради інколи призводять до того, що користувачам, зокрема дітям та підліткам, починає здаватися, що у них є проблеми з психічним здоров’ям. Спираючись на описані симптоми, вони діагностують у себе РДУГ, депресію чи підвищену тривожність. Або ж – навпаки: не йти до спеціаліста, бо так порадили на шоу.

Вчені, які досліджують вплив соцмереж, помітили зростання кількості молодих людей, які "знаходять" у себе різноманітні психічні розлади та хвороби за допомогою відповідного контенту. До прикладу, у дослідженні Canadian Journal of Psychiatry проаналізували 100 відео з TikTok про РДУГ, половину з них класифікували як ті, що вводять в оману, і лише 20 роликів віднесли до корисних.

А в дослідженні Thapa et al, де проаналізували відео YouTube про РДУГ, виявили, що 38% відео вводять в оману, і лише 5% були корисними. Вчені зауважують, що не всі симптоми, про які говорять у відповідних роликах, є дійсно симптомами РДУГ чи депресії, однак більшість на це не зважає.

Чому ми схильні ставити собі діагнози і тривожимося через це?
На думку Євгена Герасимова, тема психологічного стану і ментального здоров’я стає все популярнішою і це добре. Якщо раніше люди сприймали психологічні проблеми як "не суттєві" і намагалися впоратися з ними самостійно, тепер дещо змінилося. Втім стигматизація психологів частково лишається, а ще постає питання вартості їхніх послуг. У результаті люди замінюють похід до психотерапевта переглядом тематичного контенту. "Це для них найлегший спосіб нібито розібратися в собі", – додав психолог Євген Герасимов.

Втім це призводить до фейкових діагнозів, які люди ставлять собі самостійно. І починають їх боятися. У групі ризику – діти, адже вони вразливіші та чутливіші.

За словами фахівця, так влаштований наш мозок. Коли ми тривожимося, починаємо гуглити про це інформацію в Мережі. В результаті – обов’язково знаходимо безліч хвороб, що схожі за симптомами. А деякі симптоми ми починаємо знаходити в собі вже після пошуків в інтернеті. Як наслідок – ставимо самі собі діагнози, які можуть бути хибними. Це стосується не лише дітей, а й дорослих.

Що робити батькам, якщо дитина сама поставила собі діагноз?
Якщо дитина сказала батькам про свої побоювання щодо РДУГ чи депресії, слід запитати її, звідки вона взяла таку інформацію, говорить Євген Герасимов. Він радить спробувати заспокоїти дитину та звернутися до спеціаліста, перш ніж погоджуватися з цим припущенням, або одразу ж відмітати його.

Психолог наголошує: визначити психіатричний діагноз за допомогою відео чи книжки – неможливо. Більш того – такі діагнози подекуди не можуть встановити навіть психологи. Це може зробити лише фаховий психіатр.

"Якщо це досвідчений психолог, то він при розмові зрозуміє, що щось не так, скерує до психіатра, якщо у цьому є потреба. Депресія та РДУГ – це діагнози, а його має ставити виключно лікар-психіатр. Він може назначати медикаментозне лікування, так і просто рекомендувати звернутися до психолога, аби пропрацювати це. Все залежатиме від того, в якому стані буде пацієнт", – зауважив Євген Герасимов.

Він радить батькам підтримати своїх дітей і не знецінювати їхні переживання. Зокрема говорити про проблеми, які тривожать дітей, та пропонувати вирішити їх. Наприклад, сходити разом до лікаря, аби він підтвердив чи спростував побоювання дитини.

"Не слід разом шукати діагнози в Інтернеті, бо можете ще більше накручувати себе всією родиною", – додав Євген Герасимов.

Якщо дитина боїться йти до лікаря, слід запропонувати сходити разом. Психолог запевняє, що перша зустріч, як правило, спільна. Батьки разом із дитиною зможуть познайомитися з фахівцем і розібратися, як рухатися далі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: дитина, батьки, психічні розлади, ставити собі діагноз


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Діти часто травмуються при активному відпочинку і батькам дуже важливо знати, як потрібно надавати допомогу в такій ситуації. Є травми, які не потребу

Переломи і травми: як допомгти дитині?

Дитина | 00:30, 21.06.2024

Діти часто травмуються при активному відпочинку і батькам дуже важливо знати, як потрібно надавати допомогу в такій ситуації. Є травми, які не потребують огляду лікаря, достатньо лише правильно обробити ранку або зафіксувати ніжку чи руку при розтяжц

Ще жодна дитина не виросла, ні разу не хворіючи. Кашель - це доволі частий симптом багатьох вірусних та бактеріальних недуг. Тож важливо знати, коли і

Сироп від кашлю - друг чи ворог у лікуванні дітей?

Хвороби | 11:20, 20.06.2024

Ще жодна дитина не виросла, ні разу не хворіючи. Кашель - це доволі частий симптом багатьох вірусних та бактеріальних недуг. Тож важливо знати, коли і як його потрібно лікувати.

Сколіоз - це не хвороба дорослих, у дітей вона буває не рідше. Причиною може бути важкий портфель, сидіння, згорбившись, чи сон у неправильній позі...

Що потрібно знати про дитячий сколіоз?

Хвороби | 10:30, 20.06.2024

Сколіоз - це не хвороба дорослих, у дітей вона буває не рідше. Причиною може бути важкий портфель, сидіння, згорбившись, чи сон у неправильній позі... Причин, насправді, ще більше. Та сьогодні поговоримо про те, чому не можна ігнорувати перші ознаки

Бувають випадки, коли пролікувати молочні чи перші постійні зубки дитини без наркозу неможливо (або дуже болюче). Тоді лікарі рекомендують медикаменто

Що потрібно знати про лікування зубів дітям під наркозом?

Дитина | 09:30, 20.06.2024

Бувають випадки, коли пролікувати молочні чи перші постійні зубки дитини без наркозу неможливо (або дуже болюче). Тоді лікарі рекомендують медикаментозний сон або наркоз. Та батьки дуже бояться цих слів і часто без вагомих причин відмовляються. Чому

Сучасні діти дуже жорстокі: вони можуть просто так висміювати іншу дитину, придиратися до її особливостей, насміхатися і навіть прикладати фізичну сил

Якщо дитина зазнає булінгу: як допомогти їй впоратися з цим?

Дитина | 12:10, 19.06.2024

Сучасні діти дуже жорстокі: вони можуть просто так висміювати іншу дитину, придиратися до її особливостей, насміхатися і навіть прикладати фізичну силу. Якщо ваша дитина постраждала від інших дітей, вам потрібно знати, як допомогти синові чи доньці в

Психологи стверджують, що щастя людини залежить від низки чинників. Тому його формулу можна подати в такому співвідношенні. 50 % щастя залежить від ге

Від чого залежить, чи буде ваша дитина-підліток щасливим?

Школярі | 11:20, 19.06.2024

Психологи стверджують, що щастя людини залежить від низки чинників. Тому його формулу можна подати в такому співвідношенні. 50 % щастя залежить від генетики: якщо немає схильності, людина навряд чи може розвинути в собі здатність відчувати щастя. 10

Вітамін Д дуже важливий для фізичного і розумового розвитку дітей. Тож в період осінь-весна батьки мають давати своїй дитині цей вітамін в дозуванні,

Чи потрібно давати дитині вітамін Д влітку?

Здоров'я | 10:30, 19.06.2024

Вітамін Д дуже важливий для фізичного і розумового розвитку дітей. Тож в період осінь-весна батьки мають давати своїй дитині цей вітамін в дозуванні, яке залежить від віку малюка. А ось чи потрібно давати вітамін Д влітку?

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: