Правила першої допомоги: що потрібно робити в екстрених ситуаціях

Adoption
Date
  • 3631 Переглядів
Що робити, якщо близька людина подавилася, знепритомніла або отримала травму? Як провести непрямий масаж серця та зробити штучне дихання?

1036_c5b64312b9015245a2f2fe4c5b1a01f9-wide-big.jpg (25.52 Kb)


Стан 1. Людина подавилася їжею або стороннім тілом

Коли людина подавилася, відбувається часткове або повне перекриття дихальних шляхів. Часткове, як правило, не є небезпечним: найчастіше людині вдається відкашлятися. А ось від повної обструкції смерть може наступити за лічені хвилини. Як відрізнити ці стани: якщо людина може відповісти на ваше питання про її самопочуття, обструкція часткова. Якщо людина мовчить і хапається за горло, то обструкція повна.

Що не можна робити в цій ситуації: не стукайте сидячу людину по спині. Коли подавлений кашляє, стороннє тіло піднімається вгору, і він намагається його виплюнути. А в момент удару по спині стороннє тіло знову завалюється вниз, і спроби його виплюнути закінчуються невдачею. Безглуздо у цьому випадку пити воду. Вона потрапляє відразу в стравохід, а давимося ми в трахеї. Також нічим не допоможуть підняті вгору руки.

Якщо обструкція часткова, людина кашляє, і ви хочете їй допомогти, її достатньо нахилити вниз, щоб сила земного тяжіння допомогла викашлювати стороннє тіло.

Що робити, якщо обструкція повна і людина не може дихати. Насамперед потрібно нахилити її обличчям до рівня колін і почати сильно бити по лопатках. При цьому удари повинні бути не «стукаючі», а «вибиваючі»: тобто рух руки при ударі має бути спрямований у бік горла. Достатньо вдарити 5 разів.

Якщо після цього стороннє тіло не вилетіло, екстрено проводимо прийом Геймліха. Для цього піднімаємо людину вертикально і ставимо правий кулак приблизно на 2 см вище за пупок. Лівою рукою щільно охоплюємо правий кулак і розводимо лікті. Обов'язково при цьому відсуньте свою голову убік, тому що під час проведення цього прийому голова потерпілого з силою відкидатиметься назад і може в кращому разі набити вам синця, а в гіршому – вибити всі зуби.

З максимальною силою робимо натискання руками, але не прямо до спини, а трохи вгору, у напрямку до свого підборіддя. Поки людина свідома, чергуємо 5 ударів і 5 прийомів Геймліха доти, доки вона не закашлюється і не виплюне стороннє тіло. Якщо відкашлятися не вдалося, і людина знепритомніла, викликаємо швидку допомогу.

Стан 2. У людини кровотеча

Кровотечі бувають різні – артеріальні, венозні, капілярні. Але ви повинні пам'ятати одне: зробити повноцінний джгут із підручних засобів (з гумки, ременя або шматка тканини) не вийде. Джгут повинен бути джгутом. Якщо його під рукою немає, зупиняємо кровотечу прямим тиском на рану. Для цього потрібно надіти на руку одноразову рукавичку (в екстрених ситуаціях підійде звичайний поліетиленовий пакет), знайти отвір, звідки йде кров, і прямо натиснути туди кулаком або долонею. Це дасть вам можливість дотримати пацієнта до приїзду швидкої допомоги

Стан 3. У людини судоми

Судоми часто називають епілепсією, але це не так. Епілепсія – це хвороба, а судоми – її симптом. При цьому далеко не завжди судоми можуть бути пов'язані з епілепсією. Наприклад, у дітей можуть бути реакцією на високу температуру. У дорослих причиною судом може бути травма голови, і онкологія, і токсичні отруєння.

Отже, є людина, яку схопили судоми. Що прийнято робити у цьому випадку? Терміново вставити ложку в рот. Пам'ятайте про те, що під час судом язик не западає, тому що всі м'язи тіла знаходяться в спазмованому стані. Він може запасти в тому випадку, коли судоми закінчилися, тому що в цей момент людина, як правило, непритомна.

Вся ваша допомога при судомах – це зробити так, щоб людина не травмувала себе. Підкласти під голову щось м'яке, зняти окуляри, звільнити пацієнта від зайвого одягу та викликати швидку допомогу. Коли судоми закінчилися, перевернути його на бік та контролювати його стан до приїзду лікарів.

Стан 4. У людини втрата свідомості

Якщо людина лежить на вулиці, і ви ще не розумієте, що з нею сталося, підійдіть до неї з боку голови та поцікавтеся її самопочуттям. При цьому перед тим, як перевіряти свідомість людини, дуже важливо переконатися, що навколо немає нічого, що могло б становити для вас небезпеку. Умовно кажучи, що вам на голову не впаде цегла і не приведе вас до стану людини, яка лежить перед вами.

Отже, питаємо людину про її самопочуття. Якщо відповіді немає, постукуємо по плечах, але не по обличчю. Можна кулаком розтирати його за вухом – це допомагає привести людину до тями. Якщо постраждалий не подає ознак життя, слід перевірити його дихання. Для цього нахиляємо голову вухом до його обличчя, уважно дивимося на грудну клітку та відраховуємо 10 секунд.

Якщо дихання є і грудна клітка піднімається, перевертаємо людину на бік обличчям до себе. Дуже бажано, щоб у цьому положенні ноги пацієнта були вище голови. Не треба насильно «всаджувати» людину непритомну: у разі відтік крові від мозку лише посилюється. Викликаємо швидку допомогу та контролюємо стан потерпілого до приїзду лікарів.

Стан 5. Непритомність із зупинкою дихання

Ви знайшли людину непритомну, перевірили дихання і виявили, що його немає. Це означає, що людина перебуває у стані клінічної смерті і потрібно негайно розпочинати серцево-легеневу реанімацію. Вона полягає в тому, що ми тиснемо на грудну клітку (непрямий масаж серця), а потім робити штучне дихання. Потрібно буде зробити 30 натискань, потім 2 видихи, і далі за цим алгоритмом.

Перед тим, як робити серцево-легеневу реанімацію, потрібно знайти точку, де знаходиться серце. Зверніть увагу, що серце знаходиться не ліворуч, а строго по центру грудної клітки. Щоб визначити висоту, на якій вона розташована, знайдіть ключиці та точку, де закінчуються ребра. Прикиньте відстань між цими двома точками та визначте її середину. Це і буде місце розташування серця.

У цю точку основою долоні кладеться одна рука, а зверху неї друга. При цьому друга рука має бути пальцями зчеплена з першою. Якщо утримання не буде, верхня рука неодмінно сковзне, і ви її травмуєте.

Під час масажу ви маєте бути повністю над пацієнтом. Тобто, його потрібно покласти на підлогу або на землю, щоб ви могли випрямити руки над його грудною клітиною. У такій позі робимо 30 максимально сильних та глибоких натискань зі швидкістю 2 рази на секунду.

Після цього потрібно зробити людині штучне дихання (2 вдихи). Для цього дуже важливо використовувати плівку-клапан: цей девайс продається в будь-якій аптеці і коштує кілька гривень. Він складається з плівки і клапана, який блокує рух повітря у ваш бік. Тобто, постраждалий під час приходу до тями не видихне можливу інфекцію вам у рот. Вставляємо плівку-клапан людині в рот, закидаємо голову, закриваємо його ніс пальцями. Свій рот розкриваємо максимально широко і робимо два глибокі видихи. Після цього продовжуємо непрямий масаж серця.

Якщо плівки-клапану у вас під рукою немає, і постраждалого ви не знаєте, штучне дихання в цьому випадку не проводиться. До приїзду швидкої допомоги робимо лише непрямий масаж серця.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: мама, сайт для мам, вагітність, дитина, пологи, дієта, людина, робити, потрібно, людину, стороннє, дихання, судоми, людини, зробити


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Доктор Комаровський розповів, чи можна розпочинати ремонтні роботи у приміщенні, в якому перебуває дитина. Про це знаменитий педіатр написав на своїй

Комаровський зробив категоричну заяву про ремонт і дітей

Доктор Комаровский | 08:20, 03.10.2023

Доктор Комаровський розповів, чи можна розпочинати ремонтні роботи у приміщенні, в якому перебуває дитина. Про це знаменитий педіатр написав на своїй сторінці в Instagram.

Найпершою “дорослою” практикою для немовлят і маленьких діток є масаж. Науково підтверджено позитивний вплив цієї техніки на загальний стан маленького

Новонароджений потребує ці 8 процедур – лікарі

Немовля | 07:30, 02.10.2023

Найпершою “дорослою” практикою для немовлят і маленьких діток є масаж. Науково підтверджено позитивний вплив цієї техніки на загальний стан маленького дитячого організму: імунна система посилювалася, укріплювалися органи й системи, і навіть недоношен

Дбати про безпеку – не соромно, це – твій обов'язок, це – прояв любові до себе і поваги до партнера.

Маловідомі факти про контрацептиви, які потрібно знати кожній жінці

Здоров'я | 00:35, 02.10.2023

Дбати про безпеку – не соромно, це – твій обов'язок, це – прояв любові до себе і поваги до партнера.

У 40, 50 чи 60 років нелегко змиритися з плином часу. Роки впливають не тільки на нашу зовнішність, але й на наше здоров'я. З віком також можуть навіт

8 порад, як омолодити свій мозок

Здоров'я | 23:24, 01.10.2023

У 40, 50 чи 60 років нелегко змиритися з плином часу. Роки впливають не тільки на нашу зовнішність, але й на наше здоров'я. З віком також можуть навіть погіршитися когнітивні функції. Завдання, які колись були легкими, тепер вимагають неабияких зусил

Останнім часом великі дослідницькі центри проводять дослідження того, як концентрація та контроль уваги формують наш мозок. Це не щось нове, адже ще в

Вчені дослідили як медитація впливає на роботу нашого мозку

Здоров'я | 20:25, 01.10.2023

Останнім часом великі дослідницькі центри проводять дослідження того, як концентрація та контроль уваги формують наш мозок. Це не щось нове, адже ще в 1973 році Гарвардський університет проаналізував, що відбувається з мозком тих, хто медитує.

Сучасний ритм життя, стрес та електронні прилади часто стають перешкодою для спокійного сну. Безсоння безумовно впливає на загальний стан здоров'я та

Методи боротьби з безсонням та як поліпшити свій сон

Здоров'я | 01:40, 01.10.2023

Сучасний ритм життя, стрес та електронні прилади часто стають перешкодою для спокійного сну. Безсоння безумовно впливає на загальний стан здоров'я та якість життя. Щоб допомогти собі та своєму здоров’ю необхідно дотримуватись деяких правил.

Дослідження провідних нейробілогів свідчать про те, що асани позитивно впливають на пам’ять, інтелект і логічне мислення. Це могло б запобігти нейроде

Вчені розповіли чому йога така корисна

Здоров'я | 15:13, 27.09.2023

Дослідження провідних нейробілогів свідчать про те, що асани позитивно впливають на пам’ять, інтелект і логічне мислення. Це могло б запобігти нейродегенеративним станам, таким як хвороба Альцгеймера. Повідомляє сайт Наша мама.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: