Чому підлітки бувають жорстокими?

Adoption
Date
  • 330 Переглядів
Більшість батьків помічають, як однолітки їхніх дітей поводяться жорстоко по відношенню до їх дітей або до інших однокласників чи друзів. Чому так відбувається, чому діти, особливо підлітки, стають жорстокими?

4669_4.jpg (.38 Kb)

Час від часу суспільство сколихують історії про жорстоке поводження дітей чи підлітків зі своїми однолітками. Головна причина агресії - страх. Для підлітка, як відомо, є два головні "страхи": невже я такий, як усі, і невже я не такий, як усі. На психологічній розтяжці між ними зазвичай проходить болісний процес формування особистості. Коли переважує перший страх - дитина поводиться всупереч загальноприйнятим нормам, немов кидаючи виклик суспільству. У такому стані підліток здатен нагрубіянити, вдарити, скоїти щось жахливе.

Боячись бути не як усі, діти часто не протистоять чиїйсь непристойній чи неадекватній поведінці. Особливо, якщо погано вчиняє неформальний ватажок їхньої компанії. Спостерігати, як б'ють чи принижують когось, ще й знімати процес на відео - ганебно. І діти це прекрасно знають. Але перебуваючи у своїй "зграї", вони керуються психологією натовпу.

Потім вдома чи в кабінеті директора кожен сам по собі не може пояснити ниций вчинок, чим несамовито дратує батьків і вихователів. Дитині дійсно важко сформулювати, що з нею відбувається.

До численних страхів, несвобод і залежностей підліткового періоду, які й спричиняють жорстокість до інших, тепер додається ще й почуття провини й сорому.

Підлітки намацують власні психологічні кордони, заодно перевіряючи на міцність особистісні межі інших. Та особливість свободи вчинків у такому віці як правило слабко корелює з відповідальністю за них.

Саме неусвідомлення відповідальності на тлі властивої дітям слабкої емпатії до чужого болю й призводить часом до особливої жорстокості.

Але ж, щоби самостверджуватися, не обов'язково знущатися над слабшими, подумаєте ви. Дорослі, осмислюючи вчинки, здатні керувати власною агресією, хоча б з огляду на можливі юридичні наслідки.

Діти ж діють емоційно, для них немає напівтонів, а є лише гарний і поганий, свій і чужий.

Чомусь прийнято вважати, що принижують слабших, осіб з віктимним комплексом. А ініціатор булінгу - такий собі герой - злий, але сильний. Насправді все навпаки.

"Травлять" майже завжди оригінальних, талановитих, несхожих. Тих, хто дозволяє собі бути собою, навіть якщо це суперечить законам зграї чи юрби. Тобто тих, в кому відчувають майбутнього справжнього лідера.

Агресори в дитячих колективах - це часто невпевнені у собі хлопці або дівчата. Ображаючи однолітків, вони також несвідомо мстяться своїм батькам за жорстоке або, що ще гірше, холодне чи емоційно непередбачуване поводження. Коли мати, в залежності від настрою, за один і той самий вчинок може покарати або похвалити. Або зовсім не помітити.

І вибирають не слабших, а тих, в кого є жива "тканина" з індивідуальних цінностей, переконань, інтересів. Задача батьків - навчити дитину мати власну думку, вміти спокійно відмовляти, якщо щось не подобається. І так само поважати несхожість інших.

Навчити ж цьому можна лише на власному прикладі. Бо коли в родині панує диктат, лицемір'я, сварки, це навряд чи вдасться.

Поважайте особистість у своїй дитині, тоді з неї не виросте ані агресор, ані жертва, ані сторонній спостерігач. Бо, як відомо, в цьому трикутнику учасники періодично міняються ролями. Якщо ж так сталося, що ваші син чи дочка стали шкільними цапами-відбувайлами, кращий вихід - перевести до іншої школи. Це означає, що в старому колективі хибно ставляться до дитячих потреб і проблем. Від того, що ви боротиметеся з вітряками, вашій дитині легше не стане.

В жодному разі не перекладайте провину за те, що сталося, на дитину. Вона й без того страждає. Родина - єдиний острівець затишку для неї. Ваше завдання - вислуховувати, підтримувати. Але не нав'язуватися з розпитуваннями, бо підліток може замкнутися в собі. Необхідно дати синові чи дочці усвідомлення, що вони завжди можуть розраховувати на вашу підтримку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: психологія, дитина, жорстокість, підлітки


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Дорослі навіть не помічають як їхні необдумані слова можуть вбити самооцінку дитини. Психологиня Катерина Сердюк ділиться простими прийомами, як того

Психологи розповіли, як сформувати у дитини нормальну самооцінку

Психологія | 10:00, 22.03.2023

Дорослі навіть не помічають як їхні необдумані слова можуть вбити самооцінку дитини. Психологиня Катерина Сердюк ділиться простими прийомами, як того уникнути.

Діти значно легше за дорослих адаптуються під нові умови. В тому числі і до навчання під час війни. Але це зовсім не значить, що діти зберігатимуть ко

Чому дитина втрачає концентрацію під час навчання і як їй допомогти?

Дитина | 05:00, 22.03.2023

Діти значно легше за дорослих адаптуються під нові умови. В тому числі і до навчання під час війни. Але це зовсім не значить, що діти зберігатимуть концентрацію весь час. Вони також можуть проживати стрес, піддаватись тривозі, переживати за себе і бл

Батьки завжди намагаються захистити дитину від труднощів і важких переживань. Втрата домашньої тварини неймовірний стрес для всіх, але особливо для ди

Як допомогти дитині пережити втрату домашнього улюбленця?

Сімейні справи | 12:00, 21.03.2023

Батьки завжди намагаються захистити дитину від труднощів і важких переживань. Втрата домашньої тварини неймовірний стрес для всіх, але особливо для дитини. В сім’ї тварини дуже швидко перестають бути просто твариною, вони стають справжніми членами ро

Не всі школярі здатні прочитати обов'язкову програму з літератури, а ми хочемо, щоб вони вибрали справу на все життя. Батькам треба підказати дитині к

Як допомогти підлітку вибрати майбутню професію?

Сімейні справи | 10:00, 21.03.2023

Не всі школярі здатні прочитати обов'язкову програму з літератури, а ми хочемо, щоб вони вибрали справу на все життя. Батькам треба підказати дитині куди йти вчитися, при цьому не зіпсувати їй майбутнє. Природним є бажання батьків - допомогти дитині

Надмірне вживання солодощів – це доволі поширена проблема серед дітей. Попри те, що батьки змалечку намагаються обмежити їх споживання, малюк так чи і

Як навчити дитину їсти менше солодкого?

Дитяче харчування | 08:00, 21.03.2023

Надмірне вживання солодощів – це доволі поширена проблема серед дітей. Попри те, що батьки змалечку намагаються обмежити їх споживання, малюк так чи інакше знаходить способи випросити щось смачненьке.

Мультфільми можуть стати надзвичайно корисним інструментом для терапії. Вони здатні відволікти від поганих думок, розсмішити, подарувати надію. Дитячи

Психолог розповів про мультфільми, які діти захочуть подивитися з батьками

Сімейні фільми | 07:00, 21.03.2023

Мультфільми можуть стати надзвичайно корисним інструментом для терапії. Вони здатні відволікти від поганих думок, розсмішити, подарувати надію. Дитячий психолог Світлана Ройз зазначає, що мультфільми потрібно дивитися разом з дітьми, адже це покращує

Читання вголос дітям може здатися заняттям, призначеним лише для маленьких дітей, але переваги цієї практики виходять далеко за межі дитинства. Наспра

15 причин читати книжки разом з дорослими дітьми

Сімейні справи | 12:00, 20.03.2023

Читання вголос дітям може здатися заняттям, призначеним лише для маленьких дітей, але переваги цієї практики виходять далеко за межі дитинства. Насправді, читання вголос дорослим дітям може бути значущим і приємним досвідом, який може зблизити сім’ї.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: