Чи небезпечна жовтяниця для новонароджених?

Adoption
Date
  • 126 Переглядів
Жовтяниця у новонароджених — це симптом, який вказує на підвищений рівень білірубіну в крові. Цей стан у немовлят може розцінюватися як варіант нормальної адаптації організму до умов навколишнього середовища, або як прояв патології гепатобіліарної системи або гематологічного захворювання. Зовнішнім еквівалентом розладу пігментного синтезу білірубіну є жовтяниця.

4504_15.png (202 Kb)


Зовнішньою ознакою неонатальної жовтяниці є забарвлення шкіри, слизових оболонок і очей у жовтий колір. Для лікарів важливим критерієм фізикального огляду новонародженого є оцінка поширеності жовтушності по тілу. У всьому світі для цього використовують шкалу Крамера. Керуючись нею, можна судити про приблизний рівень білірубіну в крові.

За цієї патології в крові дитини підвищується рівень непрямого білірубіну, який є дуже токсичним для організму. Проникнення цієї речовини через гематоенцефалічний бар'єр супроводжується виникненням ядерної жовтяниці. Вона перебігає в дві стадії:

- Асфіктична. Через низький рівень кисню в крові у маленької дитини спостерігаються ознаки гіпоксії: млявість, зниження апетиту, сонливість, неадекватна реакція на зовнішні подразники, поверхневе і часте дихання, акроціаноз.

- Спастична. Підвищення тонусу м'язів-розгиначів призводить до надмірного випрямляння тулуба, тонічних судом у дитини.

- Ядерна жовтяниця викликає серйозний неврологічний дефіцит, інтелектуальні та когнітивні розлади. Паренхіматозна та механічна жовтяниці проявляються рядом інших симптомів, які характеризують основне захворювання.

Методи лікування жовтяниці новонароджених
Жовтяниця неонатального періоду характеризується підвищенням рівня гідрофобного (непрямого, некон'югованого) білірубіну. Саме ця фракція жовчних пігментів здійснює токсичний вплив на всі органи та системи. Особливій ​​небезпеці піддається головний мозок, оскільки непрямий білірубін легко проникає через гематоенцефалічний бар'єр і знищує нейрони.

Основною метою лікування є зниження концентрації токсичної речовини в крові. Згідно з останньою інформацією МОЗ України з надання неонатальної допомоги, на сьогодні не існує підтверджених даних про ефективність застосування лікарських засобів, що достовірно знижують рівень сироваткового білірубіну. Тому для прискорення реакції кон'югації непрямого білірубіну або видалення токсичного жовчного пігменту з організму дитини застосовують два специфічних методи лікування:

- Фототерапія — високоефективний метод лікування дітей із неонатальною жовтяницею, який знижує потребу проведення замінного переливання крові більше ніж на 90%. Сутність цього напрямку полягає в тому, що під впливом ультрафіолетових променів синього спектра непрямий білірубін піддається фотоізомеризації за рахунок зміни структури нативної молекули з утворенням люмірубіна, який на відміну від токсичного гідрофобного білірубіну є водорозчинним і легко виводиться з організму дитини з сечею та жовчю. Зниження рівня непрямого білірубіну спостерігається вже в першу добу після початку терапії. Сучасні фотолампи генерують лише вузький спектр ультрафіолетових хвиль, які не шкодять іншим органам і системам. Великою перевагою штучного світлолікування є можливість матері продовжувати годувати дитину грудьми.

- Замінне переливання крові належить до радикальних методів лікування. Воно застосовується за неефективності фототерапії, за тяжкої ядерної жовтяниці, гемолітичної хвороби новонароджених. В основі маніпуляції лежить заміщення крові в організмі дитини на донорські відмиті еритроцити та свіжозаморожену плазму.

З огляду на безліч причин для розвитку гіпербілірубінемії, у педіатричній практиці можуть застосовуватися симптоматичні методи медикаментозної корекції:

- інфузійна терапія (в разі великої втрати ваги, поліцитемії);
- ентеросорбція;
- індуктори мікросомальних ферментів;
- холеретики та холекинетики в разі холестазу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: жовтяниця у новонароджених


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Поліомієліт - це гостре інфекційне захворювання, яке вражає центральну нервову систему. Вірус передається від людини до людини через руки, він може за

Чим поліомієліт загрожує дітям і як запобігти зараження?

Хвороби | 06:20, 27.05.2024

Поліомієліт - це гостре інфекційне захворювання, яке вражає центральну нервову систему. Вірус передається від людини до людини через руки, він може залишатись на іграшках та побутових речах.

Як багато пар хочуть мати дитину, але не можуть, бо їм поставили сумний діагноз

Науковці виявили ген, який відповідає за безпліддя

Безпліддя | 00:30, 27.05.2024

Як багато пар хочуть мати дитину, але не можуть, бо їм поставили сумний діагноз "безпліддя"?! Як тепер стало відомо, за нього відповідає один ген. І його виявили українські вчені.

Правильно зібрана аптечка дозволить почуватися впевнено у випадку виникнення непередбачуваних ситуацій зі здоров’ям.

Що має бути у домашній аптечці?

Здоров'я | 14:50, 26.05.2024

Правильно зібрана аптечка дозволить почуватися впевнено у випадку виникнення непередбачуваних ситуацій зі здоров’ям.

В Україні діє державна програма, яка допомагає стати батьками парам, що мають труднощі із заплідненням. Для пацієнтки лікування відбувається безкоштов

Де в Україні безкоштовно лікувати безпліддя?

Безпліддя | 11:20, 26.05.2024

В Україні діє державна програма, яка допомагає стати батьками парам, що мають труднощі із заплідненням. Для пацієнтки лікування відбувається безкоштовно, всі кошти медзакладу сплачує держава.

Щодо кави багато сууперечливих тем: поки одні медики стверджують, що вона небезпечна для гіпертоніків і тих, хто має серцево-судинні захворювання, інш

Еспресо може допомогти уникнути хвороби Альцгеймера – вчені

Здоров'я | 09:30, 26.05.2024

Щодо кави багато сууперечливих тем: поки одні медики стверджують, що вона небезпечна для гіпертоніків і тих, хто має серцево-судинні захворювання, інші пропонують випивати напій щодня, щоб запобігти серйозних захворювань.

Нове дослідження, показує, що штучний інтелект безпечно використовувати для виявлення раку грудей, і він може зробити роботу лікарів ще ефективнішими.

ШІ виявив на 20% більше випадків раку молочної залози, ніж досвідчені лікарі

Хвороби | 07:40, 26.05.2024

Нове дослідження, показує, що штучний інтелект безпечно використовувати для виявлення раку грудей, і він може зробити роботу лікарів ще ефективнішими.

Якщо часто закладає вуха, варто звернутися до лікаря, а не займатися самолікуванням.

7 причин, чому може закладати вуха і що з цим робити?

Здоров'я | 12:10, 25.05.2024

Якщо часто закладає вуха, варто звернутися до лікаря, а не займатися самолікуванням.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: