Апластична анемія: причини, симптоми та лікування

Adoption
Date
  • 388 Переглядів
Анемія – це стан, при якому кількість здорових еритроцитів у крові нижча за норму. Еритроцити транспортують кисень по всьому тілу, тому нестача цих клітин може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям.

8643_36763452586387453543873543512.png (409. Kb)


При апластичній анемії кістковий мозок різко скорочує виробництво всіх типів клітин крові (червоних, білих і тромбоцитів). Апластична анемія, гостра або хронічна, є рідкісним і серйозним станом, який може виникнути спонтанно або бути спровокованим впливом певних ліків або токсинів.

Доктор Пауль Ерліх, відомий німецький патологоанатом, вперше виявив цей стан у 1888 році після вивчення випадку вагітної жінки, яка померла від недостатності кісткового мозку. У 1904 році це захворювання було названо апластичною анемією.

Апластична анемія не обмежується віком чи статтю. Щороку в західних країнах на кожен мільйон людей припадає приблизно 2 нових випадки. Дуже рідкісна форма апластичної анемії, анемія Фанконі (тип спадкової апластичної анемії з аномаліями кісток і коричневою пігментацією шкіри), зустрічається у деяких дітей з аномальними хромосомами.

Причини
Більшість причин апластичної анемії невідомі. Деякі види лікування раку, такі як високі дози хіміотерапії або променевої терапії, можуть спричинити апластичну анемію. Інші можливі причини включають хімічні речовини (такі як сполуки на основі бензолу), різні безрецептурні ліки, певні ліки, що відпускаються за рецептом, радіацію, віруси, імунні захворювання, вагітність, наркотики та токсини навколишнього середовища (такі як інсектициди та пестициди). Анемія Фанконі є спадковим захворюванням.

Симптоми та ускладнення
Симптоми апластичної анемії виникають через низький рівень клітин крові. Через меншу кількість еритроцитів люди можуть мати бліду шкіру, відчувати втому, слабкість або задишку. Низька кількість тромбоцитів може легко спричинити появу синців і кровотеч. А люди з апластичною анемією можуть частіше отримати бактеріальні інфекції через низьку кількість лейкоцитів, які борються з інфекцією. Випадки інфекції та кровотечі (надмірної кровотечі) є невідкладними і потребують швидкого лікування.

Інші симптоми можуть включати воскоподібну блідість шкіри та слизових оболонок, кровоточивість ясен, брак енергії під час фізичних вправ і шум у вухах (дзвін у вухах). Жінки в пременопаузі можуть мати збільшення кількості та тривалості менструального циклу. Масивна кровотеча є незвичною.

Як правило, симптоми апластичної анемії з’являються через кілька тижнів або місяців після впливу токсину, але іноді вони можуть з’являтися раніше.

Постановка діагнозу
Щоб діагностувати апластичну анемію, ваш лікар проведе повне медичне обстеження, щоб перевірити наявність блідості, синців, сочіння ясен та інших незвичних ознак. Вони замовлять аналізи крові, щоб отримати повний аналіз крові, і, ймовірно, також організують взяття зразка вашого кісткового мозку, щоб його можна було перевірити на аномалії.

Лікування та профілактика
Першим і найважливішим кроком лікування є виявлення та лікування причини апластичної анемії. Люди з апластичною анемією повинні робити все можливе, щоб уникнути інфікування. Якщо такі розвиваються, інфекції агресивно лікують антибіотиками. Можна розглянути переливання еритроцитів (еритроцитів) і тромбоцитів, але це не перший варіант лікування, оскільки створює ризик відторгнення для людини, якій пізніше може бути проведена трансплантація.

Трансплантація кісткового мозку, яку також називають трансплантацією стовбурових клітин, замінює дефектний кістковий мозок здоровими клітинами від нормального донора та може вилікувати апластичну анемію. Вважається лікуванням вибору для молодих людей. Імуносупресивна терапія використовується для лікування апластичної анемії у тих, хто не підходить для трансплантації, або якщо немає відповідного донора.

Переливання крові використовується для заміни клітин крові, які не виробляються кістковим мозком належним чином. Переливання може замінити еритроцити та тромбоцити, але лейкоцити (лейкоцити) важче переливати. Люди з апластичною анемією можуть отримувати переливання крові протягом багатьох років, але є деякі ускладнення, які можуть розвинутися в результаті цього лікування. Переливання еритроцитів містить залізо, яке накопичується в організмі та може пошкодити нормальні тканини. Білки в клітинах крові, що переливаються, стимулюють імунну систему, і з часом можуть вироблятися антитіла, які руйнують еритроцити або тромбоцити, що переливаються.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: Апластична анемія, причини, симптоми, лікування, анемія, апластична, кількість еритроцитів, клітини, кістковий мозок, кістки, хромосоми, аномалії


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Інша назва болю у тазовому поясі – нестабільність тазового, або лобкового, з’єднання. Це терміни, які описують біль та нестабільність суглобів і кісто

Що робити з тазовим болем під час вагітності?

Я вагітна | 07:30, 20.09.2023

Інша назва болю у тазовому поясі – нестабільність тазового, або лобкового, з’єднання. Це терміни, які описують біль та нестабільність суглобів і кісток у тазу. Іноді вагітні жінки з болями у тазовому поясі також скаржаться на больові відчуття у попер

оловний біль знижує продуктивність, відбивається на когнітивних здібностях та пам'яті, а також погіршує якість життя. Але якщо звичайний больовий синд

Якщо у мами мігрень: що робити?

Профілактика і лікування | 22:45, 19.09.2023

оловний біль знижує продуктивність, відбивається на когнітивних здібностях та пам'яті, а також погіршує якість життя. Але якщо звичайний больовий синдром легко усунути практично будь-якими знеболюючими, то мігрень погано піддається лікуванню. Напад м

Далеко не кожен знає, як боротися з підвищеною температурою так, щоб не нашкодити новонародженому.

Ефективні способи зниження температури для годуючої мами

Профілактика і лікування | 22:00, 19.09.2023

Далеко не кожен знає, як боротися з підвищеною температурою так, щоб не нашкодити новонародженому.

Психолог Євген Герасимов дав поради, що робити батькам, чия дитина раптом поставила собі психіатричний діагноз за відео або подкастом.

Що робити батькам, якщо дитина шукає в собі хибні психічні розлади?

Дитина | 07:00, 18.09.2023

Психолог Євген Герасимов дав поради, що робити батькам, чия дитина раптом поставила собі психіатричний діагноз за відео або подкастом.

Через три роки школярка втратила близько 90% зору.

У 7-річної дівчинки після перевірки зору діагностували деменцію

Профілактика і лікування | 12:00, 17.09.2023

Через три роки школярка втратила близько 90% зору.

Гикавка – вкрай незручне явище, вона з’являється несподівано і так само раптово зникає. Але буває так, що ця неприємність затягується – і це викликає

Що врятує від гикавки дітей і дорослих?

Здоров'я | 05:00, 16.09.2023

Гикавка – вкрай незручне явище, вона з’являється несподівано і так само раптово зникає. Але буває так, що ця неприємність затягується – і це викликає дуже великі незручності. Погодьтеся, коли у вас важливі перемовини чи ви просто перебуваєте у людном

Вагітність - це час, коли жінка потребує особливого догляду і уваги до свого фізичного та психічного здоров'я. Існує безліч факторів, які можуть вплив

Чи можна вагітніти при шизофренії?

Вагітність та пологи | 21:00, 14.09.2023

Вагітність - це час, коли жінка потребує особливого догляду і уваги до свого фізичного та психічного здоров'я. Існує безліч факторів, які можуть впливати на перебіг вагітності, і одним із них є психічний стан майбутньої матері. У цій статті ми розгля

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: