Чи впливають гаджети на розвиток мови у дитини?

Adoption
Date
  • 1394 Переглядів
Як і чому потрібно обмежувати час перебування дитини в світі яскравих картинок, розповіла дитяча логопединя Дар'я Горбачова.

2538_5b_.jpg (27.64 Kb)

Від народження і до року життя дитина вивчає світ звуків — вслухається в розмови батьків і мультяшних героїв, агукає, кричить, лепече. Вимовляє короткі слова по складах — «ба-ба-ба», «ма-ма-ма».

У цей період, який називається довербальним, дитина вчиться відрізняти голос мами від голосу свинки Пеппи, голос людини — від голосу домашньої тварини. У неї формується розуміння значення слів і усного мовлення. Дитина виконує прохання: «зачини двері», «обійми маму», «погладь кішку».

З року до двох років дитина вживає в усному мовленні словосполучення і нескладні слова, наприклад, назва предметів, фруктів або тварин, використовує міміку, жести, дієслова, наприклад, «дай», «на» в значенні «тримай» або «візьми».

У три роки словниковий запас дитини збільшується. Вона розрізняє кольори, форми, розміри предметів. У промові може використовувати словосполучення і короткі фрази.

Перші три роки життя дитини — це сенситивний, тобто найбільш сприятливий період для формування розмовної мови. І саме в цей період дитина сильно потребує спілкування з батьками та однолітками.

Якщо дитина мовчки кожен день спілкується з екраном планшета або телефона, їй буде нецікаво гортати паперову книжку, грати в «нудні» розвивальні ігри. І складно підтримувати діалог з живим співрозмовником, тому що інформація, отримана від екранного друга, не розвиває, а залишається набором звуків і незв'язаних образів. Звідси — затримка мовного розвитку.

За даними ЮНЕСКО, 93% сучасних дітей віком від 3 до 5 років щодня проводять біля екрану близько 4-4,5 години. Сумарно цей час перевищує час спілкування з батьками. Водночас із досліджень відомо, що кожні 30 хвилин, проведені в віртуальному світі, збільшують відставання в розвитку мови до 49%.

У залежних від ґаджетів дітей спостерігається:

- неправильна вимова слів;
- труднощі з вираженням своїх почуттів чи бажань під час комунікації з однолітками чи дорослими;
- бідний словниковий запас;
- щоденна необхідність користуватися ґаджетом від 1 до 3 годин на день;
- плач або істерика у разі заборони скористатися ґаджетом;
- погане розуміння прочитаної інформації у молодшому шкільному віці;
- труднощі зі сприйняттям і запам'ятовуванням усного мовлення;
- замкнутість і закритість.

Правило перше і основне — обмежуйте або зводите до мінімуму час, проведений дитиною біля екрана телефона або планшета. Дітям у віці 3-5 років вистачить 15-20 хвилин в день.

Правило друге — контролюйте, що дивиться ваша дитина. Я раджу практикувати спільний перегляд розвивальних мультфільмів або відеороликів.

Правило третє — не заспокоюйте дитину ґаджетом, якщо вона, наприклад, відмовляється їсти кашу або тихенько посидіти, поки мама розмовляє з начальником. Так вона вчиться вами маніпулювати і не вчиться керувати своїми емоціями.

Правило четверте — проводьте з дитиною час. Розмовляйте з нею, разом грайте в настільні ігри, гуляйте в парку, читайте книжки, готуйте улюблені страви, прибирайте. Розвиток мовлення у дошкільника повністю залежить від батьків. За даними досліджень, близько 70% інформації про світ дитина дізнається до 5 років. В цей час вона вчиться ставити запитання, слухати співрозмовника, висловлювати свої думки, запам'ятовувати інформацію. І якщо до 5 років пасивна дитина була занурена у світ, де увагу утримувала яскрава і динамічна віртуальна реальність, її буде надзвичайно важко чимось зацікавити.

Правило п'яте — делікатно прищеплюйте дитині розуміння того, що ґаджет — це не іграшка, а пристрій, що дозволяє отримувати нові знання і обмінюватися досвідом.

Захистити дитину від ґаджетів в сучасному світі неможливо, та й не потрібно. Але можна навчити її правильно ними користуватися на благо собі без шкоди для психічного здоров'я і розумового розвитку.

Не перекладайте відповідальність за розвиток своєї дитини на розвивальні ігри в смартфоні, генетику або педагогів. Будьте терплячими і залученими в життя людини. яка підростає Основа всебічного розвитку — спілкування, розвивальні ігри, читання книг, малювання і т. д.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: гаджети, дитина, розвиток, розвиток мови, розвиток мовлення


Система Orphus

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:


Новини по темі

Коли йдеться про те, щоб допомогти немовлятам навчитися говорити, важливо не лише те, скільки говорять батьки, а й те, як вони це говорять.

Як мова мами і тата покращує мовні навички немовлят

Дитина | 23:00, 17.08.2022

Коли йдеться про те, щоб допомогти немовлятам навчитися говорити, важливо не лише те, скільки говорять батьки, а й те, як вони це говорять.

Коли ваша дитина наближається до віку, що вона може почати їсти тверду їжу, вам може бути важко зрозуміти, що ви годуєте її правильно. Є певні вказівк

Які продукти підходять дітям до року?

Дитина | 19:00, 17.08.2022

Коли ваша дитина наближається до віку, що вона може почати їсти тверду їжу, вам може бути важко зрозуміти, що ви годуєте її правильно. Є певні вказівки МОЗ щодо того, які продукти варто включити до харчування дитини, яка не досягла року.

Не лише у мами і тата може боліти голова, у дітей цей симптом теж може проявлятися. Іноді прото

У дитини болить голова: Як визначити, коли потрібно до лікаря?

Хвороби | 08:00, 17.08.2022

Не лише у мами і тата може боліти голова, у дітей цей симптом теж може проявлятися. Іноді прото "на погоду", а часом це може бути тривожним симптомом. Як знати, коли варто йти до лікаря, а коли - просто дати таблетку?

Дослідження показують, що сон менше дев’яти годин на ніч пов’язаний з когнітивними труднощами, психічними проблемами та меншою кількістю сірої речовин

Діти, які не висипаються, можуть відчувати згубний вплив на мозок і когнітивний розвиток, який зберігається з часом

Дитина | 23:00, 16.08.2022

Дослідження показують, що сон менше дев’яти годин на ніч пов’язаний з когнітивними труднощами, психічними проблемами та меншою кількістю сірої речовини в певних областях мозку.

Ваш малюк з часом захоче спробувати все, що є у вас на тарілці, але батьки повинні вжити заходів, щоб захистити своїх дітей від нещасних випадків, вкл

Коли дітям можна почати їсти горіхи?

Дитина | 19:00, 15.08.2022

Ваш малюк з часом захоче спробувати все, що є у вас на тарілці, але батьки повинні вжити заходів, щоб захистити своїх дітей від нещасних випадків, включаючи удушення їжею. Не всі продукти є безпечними для будь-якого віку. Лікарі стверджують, що щонай

Йогурт забезпечує корисне джерело кальцію та білка, але багато сортів із фруктовим смаком також наповнені цукром – цілих 44 грами, що становить 11 чай

Чи безпечний грецький йогурт для немовлят?

Дитина | 17:00, 15.08.2022

Йогурт забезпечує корисне джерело кальцію та білка, але багато сортів із фруктовим смаком також наповнені цукром – цілих 44 грами, що становить 11 чайних ложок, на порцію 225 грам. Грецький йогурт є більш здоровою альтернативою традиційним йогуртам,

В цілому, вік початку мастурбації збігається з статевим дозріванням, а так як ми всі різні, для когось це і 9 років, а для когось і 15-16. Хтось не бу

Чи нормально, коли підлітки мастурбують?

Секс | 10:00, 15.08.2022

В цілому, вік початку мастурбації збігається з статевим дозріванням, а так як ми всі різні, для когось це і 9 років, а для когось і 15-16. Хтось не буде цього робити, і це теж нормально. Але на практиці переважна більшість чоловіків і жінок не кидают

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: