Чи потрібно обговорювати з дитиною свої рішення?

Adoption
Date
  • 159 Переглядів
Коли ви забороняєте щось своїй дитині, вона може почати сперечатися у відповідь. Батьки часто скаржаться на те, що діти сперечаються з ними з найменшого приводу. Це призводить до того, що батьки починають обговорювати з дитиною свої рішення в спробах домовитися з нею мирним способом. Безсумнівно, вміння домовлятися – дуже важлива життєва навичка. Домовляючись про щось, ми обговорюємо певну проблему та знаходимо рішення, яке влаштовує всіх. Але коли діти домовляються про щось із нами, це часто передбачає маніпуляції з їх боку (наприклад, якщо дитина обговорює з нами свій домашній обов'язок пилососити в кімнаті). Домовляючись, діти намагаються домогтися свого.

3816_3.jpg (36.88 Kb)

За допомогою суперечок дитина намагається домогтися бажаного

Іноді, обговорюючи з дитиною свої рішення (особливо, якщо вона схильна сперечатися), ви можете почуватися так, ніби перебуваєте на судовому засіданні. Наприклад, якщо ви не дозволяєте доньці запрошувати в будинок друзів, вона може заперечити: «Але на минулому тижні ти сама говорила, що мені потрібно більше спілкуватися з друзями, а не сидіти весь час за комп'ютером». Ви починаєте виправдовуватися: «Так, але сьогодні не найкращий день для того, щоб запрошувати друзів. Я втомилася, і мені завтра треба рано вставати. Крім того, у твоїй кімнаті безлад». На це донька може заперечити: «Виходить, ти дозволиш мені запросити друзів, якщо я наведу порядок у кімнаті? Хіба тільки через те, що ти втомилася, мені не можна проводити час із друзями?» Зрештою, ви втомлюєтеся виправдовуватися й дозволяєте доньці запросити друзів, якщо вона наведе порядок у кімнаті.

Суперечки й домовленості

Розглянутий випадок – типовий приклад того, як дитина сперечається з батьками, намагаючись отримати бажане. Донька ні за що не хотіла поступатися. Вона сперечалася до того часу, поки ви не поступилися й не змінили своє рішення. Такі ситуації знайомі багатьом батькам.

Але що означає досягати домовленості з дитиною? Уявіть ситуацію: ви пропонуєте дитині гроші за виконання певних домашніх обов’язків. Ви говорите: «Я буду давати певну суму грошей на тиждень, якщо ти будеш прибирати у своїй кімнаті й пилососити килим у вітальні». Дитина відповідає: «Давай я буду ще виносити сміття, а ти мені будеш платити трохи більше».

Це приклад того, як дитина намагається домовитися. Ключовим моментом тут є те, що вона не наполягає на своєму, а пропонує умови, які ви можете прийняти або відмовитися. Разом ви досягаєте справедливого рішення.

Якщо дитина починає обговорювати з вами рішення, які ви вже їй озвучили – це не переговори. Вона намагається домогтися свого, а не знайти компроміс.

Як припинити сперечатися з дитиною

Легше уникнути суперечок з дитиною, ніж намагатися потім виправити ситуацію, коли вона починає наполягати на своєму. Пропонуємо кілька порад про те, як поводитися в подібних ситуаціях.

Порада № 1. Подумайте, перш ніж давати відповідь

Батьки бувають часто зайняті й автоматично відповідають дитині «ні». Але саме це призводить до суперечок з боку дитини. Скажіть їй: «Дай мені подумати над твоїм проханням кілька хвилин», навіть якщо це стосується чогось незначного.

Порада № 2. Давайте відповідь своєчасно

Якщо ви сказали дитині, що подумаєте над її проханням кілька хвилин, подбайте про те, щоб своєчасно дати відповідь. Не відкладайте своє рішення надовго – дитина може сприйняти це як відмову й почати сперечатися. Якщо вам потрібно більше часу на роздуми, скажіть про це прямо: «Я розумію, що ти хочеш сьогодні ввечері піти в Макдональдс, але в тата були інші плани на вечір. Коли він прийде з роботи, я запитаю в нього й дам тобі відповідь». Так дитина буде знати, чого очікувати.

Крім того, своєчасно даючи відповідь, ви подаєте дитині позитивний приклад пунктуальності. Отримуючи відповідь вчасно, дитина засвоює, що її прохання важливе для вас.

Порада № 3. Подумайте, чому ви говорите «ні» перед тим, як відповісти

Дитина зазвичай починає сперечатися, коли ви їй відмовляєте. У дітей завжди величезна кількість бажань – вони хочуть кудись піти, щось зробити, отримати якісь речі тощо. І тому батьки іноді автоматично відповідають «ні» навіть на цілком нешкідливі прохання. Наприклад, якщо 6-річна дитина просить дозволу помалювати фарбами, ви говорите «ні», турбуючись про те, що дитина створить безлад у кімнаті. Але за кілька хвилин ви можете пошкодувати про своє рішення, адже ви не використали слушну нагоду зайняти дитину чимось корисним. Якщо ви передумаєте після суперечок з дитиною, ви будете думати, що піддалися на її вмовляння, хоча це насправді не так. І це тільки підштовхне дитину домагатися свого за допомогою суперечок у майбутньому.

Порада № 4. Перш ніж дати остаточну відповідь, зберіть інформацію

Коли ваш 10-річний син просить відпустити його в гості до друга, уточніть, як він буде до нього добиратися, чим вони будуть займатися, чи будуть удома батьки товариша. Поясніть дитині, за яких умов ви готові її відпустити (наприклад, якщо його батьки будуть удома й діти збираються грати в комп'ютерні ігри). Уточнюючи деталі, ви уникнете ситуації, коли вам доведеться змінити своє рішення (наприклад, дізнавшись, що батьків не буде вдома, і друг вашої дитини влаштовує сумнівну вечірку).

Порада № 5. За необхідності обговоріть з дитиною своє рішення

Не кожне ваше рішення потрібно обговорювати, але іноді варто це робити. У розглянутому раніше прикладі з запрошенням друзів додому в доньки були певні аргументи. Те, що вона прибере в кімнаті та проведе час із друзями під вашим наглядом, може бути вагомим аргументом, щоб погодитися з нею. Іноді можна обговорити з дитиною, чому вона просить у вас що-небудь. Так вона задумається про плюси й мінуси свого прохання. Обговорення прохання не зобов'язує вас погоджуватися з нею.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: батьки, дитина, діти, виховання


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Не можна постійно робити одні й ті ж зауваження дітям, вони просто до них звикають і не сприймають належним чином. А як же повчати синочка чи донечку?

Фрази, якими потрібно замінити зауваження до дітей

Сімейні справи | 10:00, 30.01.2023

Не можна постійно робити одні й ті ж зауваження дітям, вони просто до них звикають і не сприймають належним чином. А як же повчати синочка чи донечку? Поговоримо про це далі.

Психологи багато говорять про те, що починаючи з року дитина повинна спати в окремому ліжку більшу частину ночі. Цей процес є визначальним етапом у ро

8 хитрощів про те, як "переселити" дитину до власного ліжка

Сімейні справи | 08:00, 29.01.2023

Психологи багато говорять про те, що починаючи з року дитина повинна спати в окремому ліжку більшу частину ночі. Цей процес є визначальним етапом у розвитку самостійності дитини і полегшує життя батькам.

Про що не можна забувати мамі й татові?

Непрості завдання для батьків

Сімейні справи | 07:00, 26.01.2023

Про що не можна забувати мамі й татові?

Всі знання закладаються у голові дитини до 15 років, а також всі риси характеру та правила поведінки теж формуються у дитинстві. «Посієш звичку – пожн

7 гріхів, яких батьки неусвідомлено вчать дітей

Сімейні справи | 12:00, 25.01.2023

Всі знання закладаються у голові дитини до 15 років, а також всі риси характеру та правила поведінки теж формуються у дитинстві. «Посієш звичку – пожнеш характер, посієш характер – пожнеш долю», – каже народна мудрість.

Батькам дуже важливо вміти балансувати між

Основні табу в спілкуванні з дітьми

Сімейні справи | 05:00, 25.01.2023

Батькам дуже важливо вміти балансувати між "все можна" і "не можна нічого".

Сім’я повинна жити не інтересами дитини, а інтересами сім’ї. Я не можу уявити, щоб моїй дитині подарували шоколадку, а вона не розділила її на три час

Правила психічного здоров'я сім'ї від доктора Комаровського

Доктор Комаровский | 08:00, 24.01.2023

Сім’я повинна жити не інтересами дитини, а інтересами сім’ї. Я не можу уявити, щоб моїй дитині подарували шоколадку, а вона не розділила її на три частини.

Акуратність і охайність рідко бувають уродженими рисами характеру. Це треба виховувати у дитині і привчати до чистоти та прибирання. Тут важливо врахо

Як навчити дитину прибирати: кілька простих порад

Сімейні справи | 12:00, 23.01.2023

Акуратність і охайність рідко бувають уродженими рисами характеру. Це треба виховувати у дитині і привчати до чистоти та прибирання. Тут важливо враховувати темперамент чада, його звички, схильності, інтереси.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: