Офтальмолог розповів, як вберегти дітей від незворотного пошкодження зору

Adoption
Date
  • 158 Переглядів
У медицині існує такий термін як макулопатія. Це стан, за якого зір погіршується на фоні пошкодження центральної ділянки сітківки. Сітківка складається із декількох шарів фоторецепторних клітин, які приймають, аналізують і трансформують зображення в нервові імпульси. Наприклад, завдяки колбочкам, яких на сітківці дорослої людини близько 7 млн, ми бачимо і розрізняємо кольори у світлий час доби. Палички натомість допомагають нам добре бачити ввечері та вночі, поглинаючи червоні промені світла.

3321_15.png (347. Kb)


Зумисний або випадковий опік сітківки лазерною указкою – одна з причин зниження зору внаслідок опіку сітківки з розвитком рубця. Ще 2013 року в журналі Американської академії офтальмології йшлося про те, що лазерні указки небезпечні та призводять до збільшення випадків пошкодження сітківки у дітей. Дитині достатньо впродовж декількох секунд посвітити собі указкою в око, аби "випалити" одразу кілька шарів сітківки. Що відбувається далі?

Якщо ступінь пошкодження середній або важкий, одразу з’являються характерні симптоми – сильний біль в оці, поколювання, набряк, сльозотеча, спазм повіки. Якщо пошкодження поверхневе, запускається поступове, безсимптомне погіршення зору (розмитість, поява темних плям), і проблема виявляється випадково під час профілактичного огляду в лікаря. Але в обох випадках зміни незворотні, оскільки відновити пошкоджену сітківку неможливо. Під час опіку на її поверхні утворюється заглиблення, або "ямка", внаслідок чого порушується робота одразу кількох шарів сітківки. Що більше шарів пошкоджено, то більш виражені порушення.

Сітківка – найтонша нервова тканина, яка має складну будову і містить буквально мільйони клітин, які передають до мозку зорові сигнали. А саме в мозку формується чітке, кольорове зображення, оскільки наші очі – це так звані датчики, що збирають інформацію. Для того, щоб, наприклад, пересадити сітківку як кришталик чи рогівку, пересаджені клітини потрібно підключити до нервової системи, а це надзвичайно складне завдання.

Безпекові заходи
Вважається, що лазерна указка потужністю 5 мВт є безпечною для людини. Але для очей дітей, зір яких активно формується, небезпечною може бути лазерна указка навіть потужністю 1 мВт. Тому ваші діти повинні знати два правила.

Перше – лазерною указкою не можна світити в очі собі та іншим спеціально або задля інтересу/розваги.

Друге – якщо все ж таки лазер взаємодіяв з очима, потрібно одразу повідомити дорослих.

Якщо ви вчитель і користуєтеся лазерною указкою під час занять, виділіть 10-15 хвилин часу і розкажіть дітям про можливу небезпеку. Не забороняйте нею світити в очі собі чи комусь лише для того, аби заборонити. Поясність їм, що лазерний промінь здатен "випалити" клітини сітківки, завдяки якій ми добре бачимо вдень та вночі, пізнаємо навколишній світ, читаємо, навчаємося. І, на жаль, відновити пошкоджену лазерним променем сітківку поки що неможливо. Тому зір погіршується, найчастіше він змінюється суттєво і ці зміни мають незворотний характер.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: зір дитини


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Специфічний запах ацетону з рота - це симптом, який неможливо переплутати з іншим захворюванням. Важливо вчасно відреагувати на підвищення ацетону і н

Що робити при підвищенні ацетону у дитини?

Хвороби | 11:20, 12.05.2024

Специфічний запах ацетону з рота - це симптом, який неможливо переплутати з іншим захворюванням. Важливо вчасно відреагувати на підвищення ацетону і надати допомогу дитині.

Гормональний фон - річ, яку варто простежувати. Адже коли гормони в порядку, ми почуваємося здоровими, у нас хороший настрій і загалом все добре. Як т

Як мамі знати, що у неї проблеми з гормонами?

Здоров'я | 07:40, 12.05.2024

Гормональний фон - річ, яку варто простежувати. Адже коли гормони в порядку, ми почуваємося здоровими, у нас хороший настрій і загалом все добре. Як тільки починається гормональний збій, "вилазить" безліч неприємних симптомів. Саме про них ми і погов

Голова болить - значить, знову магнітні бурі. Чули таке від старших людей? Сумно, що тепер чутливими до них стає все більше молоді, і навіть діти.

Як магнітні бурі впливають на наш мозок?

Здоров'я | 01:30, 12.05.2024

Голова болить - значить, знову магнітні бурі. Чули таке від старших людей? Сумно, що тепер чутливими до них стає все більше молоді, і навіть діти.

Кашлюк, або як кажуть в народі, коклюш, - інфекційне захворювання, яке частіше вражає дітей дошкільного віку і учнів початкової (рідше - середньої) шк

Як вберегти дитину від кашлюка?

Профілактика і лікування | 09:30, 11.05.2024

Кашлюк, або як кажуть в народі, коклюш, - інфекційне захворювання, яке частіше вражає дітей дошкільного віку і учнів початкової (рідше - середньої) школи. Збудником кашлюка є бактерія. Він легко поширюється повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чх

Ви прокинулась вранці і ні з того, ні з сього відчули неприємне відчуття в горлі, наче хтось шкребе по ньому гострим предметом. Або ж дитина прокинула

Як допомогти собі чи дитині, якщо дере горло?

Профілактика і лікування | 01:20, 11.05.2024

Ви прокинулась вранці і ні з того, ні з сього відчули неприємне відчуття в горлі, наче хтось шкребе по ньому гострим предметом. Або ж дитина прокинулась з такими симптомами, що робити? Звідки береться цей симптом?

Рак грудей - діагноз, який за останнє десятиріччя ставили десяткам тисяч жінок по цілому світу. І хоча лікарі настійливо рекомендують щороку проходити

Продукт, який знижує ризик раку грудей

Здоров'я | 01:30, 10.05.2024

Рак грудей - діагноз, який за останнє десятиріччя ставили десяткам тисяч жінок по цілому світу. І хоча лікарі настійливо рекомендують щороку проходити огляд у мамолога, роблять це одиниці. Тож якщо ви прагнете дбати про своє здоров'я, фахівці рекомен

Чи бувало у вас, що ввечері ви лягали спати абсолютно здоровими, а вранці прокинулись з відчуттям болю в горлі, хоча причин для цього зовсім немає?

Звідки береться біль у горлі вранці?

Хвороби | 08:30, 09.05.2024

Чи бувало у вас, що ввечері ви лягали спати абсолютно здоровими, а вранці прокинулись з відчуттям болю в горлі, хоча причин для цього зовсім немає?

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: