Порушення сну у дітей. Що робити?

Adoption
Date
  • 19681 Переглядів
А Ви знаєте, хто потрапляє в категорію найнеспокійніших людей? Та практично всі ми - батьки, що виховують дітей. І це не дивно - у кого, як не у батьків, постійно виникають все нові і нові причини для занепокоєння! І одна з таких причин - порушення сну у дітей. Здавалося б, подібної причини зовсім не повинно існувати, адже не даремно існує вислів «сон як у немовляти». Але такі випадки бувають... Що ж робити батькам, коли у дитини порушений сон, розкаже "Наша мама".




Отже, як відомо, існують певні норми сну у дітей:

Новонароджена дитина - 16 годин
Дитина 6 місяців - 14,5 годин
Дитина 1 рік - 13,5 годин
Дитина 2 роки - 13 годин
Дитина 4 роки - 11:00
Дитина 6 років - 9,5 години
Дитина 12 років - 8,5 годин

За статистичними даними, порушення сну зустрічаються приблизно у 20% всіх діточок. І мають ці ускладнення вельми серйозні проблеми як з психікою, так і здоров'ям дитини. Тому в жодному разі не можна залишати без уваги порушення сну дитини.

Причини порушення нормального сну



Перше питання, яке виникає у батьків в подібній ситуації - це чому так відбувається. Лікарі виділяють кілька основних причин подібного явища:

* Генетична схильність

У тому випадку, якщо ті чи інші проблеми зі сном спостерігаються у батьків та інших родичів, малюк з набагато більшою ймовірністю, ніж його однолітки, можуть зіткнутися з порушенням сну. Зрозуміло, мається на увазі не вікове безсоння у бабусі чи дідуся, а серйозне порушення.

* Емоційні навантаження

Дитяча психіка дуже нестійка. І найменші стреси можуть вельми згубно позначитися на її стані. Причому серйозним навантаженням на психіку дитини можуть стати не тільки негативні, але й позитивні емоції. Похід в садок, переїзд на нове місце проживання, поява нового члена сім'ї, вихід мами на роботу - все це може стати причиною, що провокує у дитини порушення сну.

* Соматичні порушення

У ряді випадків причиною порушення нормального сну у дитини можуть стати ті чи інші захворювання внутрішніх органів. Безсоння - найбільш типове для даних випадків порушення. Тому батьки при перших же тривожних симптомах повинні якнайшвидше звернутися за допомогою до педіатра.

* Порушення роботи центральної нервової системи

Повноцінний сон прямо залежить від повноцінного функціонування центральної нервової системи. І якщо у вашої дитини порушується робота центральної нервової системи, не дивуйтеся, якщо рано чи пізно почнуться проблеми зі сном.

* Зміни графіку харчування

Не останню роль відіграє також і графік харчування. У тому випадку, якщо дитина занадто пізно вечеряє, або - якщо мова йде про малюка - його відлучили від грудей, проблеми зі сном практично гарантовані. Тому уважно стежте за харчуванням своєї дитини.

* Фізичний дискомфорт

Жодна дитина не буде спати, якщо вона відчуває дискомфорт. Таким дискомфортом можуть стати кишкові кольки, ріжучі зубки. Крім того, дитину можуть турбувати мокрі пелюшки, крихти на простирадлі, занадто висока або низька температура повітря в спальні. Та хіба мало, що може докучати маленькій людинці? До речі, перше, що повинні зробити батьки, якщо у дитини порушився сон - це ретельно перевірити, щоб дитину нічого не турбувало.

Різновиди порушення сну



Існує декілька різновидів патологічного сну, який зустрічається у дитини. Звичайно ж, розглянути їх усі в рамках однієї статті неможливо. Тому зупинимося тільки на основних з них:

* Здригування

Будь-якій людині знайоме відчуття, коли, засинаючи, прокидаєшся через своє ж сильне здригування. В принципі, ці самі здригування - явищем фізіологічним і відхиленням не є. Проте, в тому випадку, якщо вони відбуваються дуже часто, варто насторожитися. Зверніться до лікаря-невропатолога, щоб виключити наявність такого серйозного захворювання, як епілепсія. Особливо в тому випадку, якщо вагітність у жінки протікала важко і / або малюк з'явився на світ з гіпоксією та іншими патологіями.

* Скреготіння зубами

Чому діти скриплять зубами? Наші бабусі вважали, що це відбувається через наявність у дитини глистових інвазій. Проте лікарі стверджують, що це зовсім не так. Скреготіння зубами - це один з різновидів порушення сну, що зустрічається приблизно у 20% всіх дітей. Особливо часто це відбувається у дітей віком 12 - 13 років. Бруксизм (скреготіння зубами) - не таке вже нешкідливе явище, яким він може здатися на перший погляд. Як правило, додатково у дитини спостерігається зміна рівня артеріального тиску, серцебиття, дихання. Крім того, дуже сильно страждає зубна емаль - дитина просто стирає її. Тому обов'язково зверніться за консультацією до лікаря - невролога і стоматолога.

* Нічні страхи

Дитина, яка плаче вночі, і розказує про бабу-ягу, навряд чи когось здивує. До того, що діткам сняться кошмари, звикли всі. А чи всі батьки знають, що подібні нічні страхи є вельми серйозним порушенням. По суті, це сильне й раптове психомоторне збудження нервової системи, при якому дитина відчуває сильне почуття страху, а часом і справжньої паніки.

Найцікавіше те, що дитину при подібних нападах страху практично неможливо розбудити - він не відгукується на своє ім'я, не вступає ні в які контакти з оточуючими її людьми. А вранці, після пробудження, дитина абсолютно нічого не пам'ятає про події в нічний час.

Від нічних страхів не застрахована жодна дитина, причому будь-якого віку. Однак простежується певна тенденція - найчастіше з подібним явищем зіштовхують надмірно емоційні діти, схильні до плаксивості. Причому, як правило, цими дітьми виявляються хлопчики у віці від 2 до 6 років.

Більше того, лікарі припускають, що нічні страхи можуть спостерігатися і у зовсім маленьких дітей - у них вони проявляються раптовим плачем, скрикуваннями. Подібний стан триває кілька хвилин, після чого дитина знову спокійно засинає. Такі напади можуть виникати кілька разів на місяць, а можуть і кілька разів за ніч.

На жаль, лікувати нічні страхи дуже і дуже непросто. Найчастіше батькам доводиться миритися з таким станом речей. Як правило, нічні страхи зникають до 10 - 12 рокам. Хоча слід зазначити, що напади нічного страху можуть спостерігатися і у підлітків. Хоча, звичайно ж, школярі бояться вже не баби-яги.

Однак ці порушення сну ще не найсерйозніші. Існує кілька патологій, що потребують серйозного обстеження та роботи фахівців. До таких явищ відносяться:

* Лунатизм

Ходіння уві сні - феномен досі маловивчений. Проявляється лунатизм діями дитини уві сні, які з боку здаються абсолютно цілеспрямованими і усвідомленими. Однак насправді це не так - вранці дитина нічого не пам'ятає про свої нічні пригоди. Якщо подивитися на дитину в момент нападу лунатизму, можна відзначити широко відкриті очі і невпевнену ходу.

Як правило, у здорових дітей ходіння уві сні зустрічається вкрай рідко. Найчастіше причиною сноходіння є такі захворювання, як епілепсія, ураження центральної нервової системи, нічний енурез, хвороби сечостатевої системи. Тому, якщо ви помітили, що ваш малюк бродить уві сні, обов'язково якнайшвидше зверніться за медичною допомогою. Чим раніше буде виявлена ​​хвороба, тим швидше і простіше від неї буде позбутися.

* Розмови уві сні

На відміну від ходіння, розмовляють уві сні дуже багато дітей - майже всі. А ось ступінь вираженості цього порушенні сну може бути найрізноманітнішим - від нечленороздільних звуків до вельми активних монологів. Як правило, лікування подібне явище не вимагає, якщо воно не супроводжується будь-яким іншим видом порушення сну. А найчастіше саме так і буває, тому все ж зверніться за допомогою до лікаря.

* Кошмарні сновидіння

Не плутайте нічні страхи і кошмарні сновидіння. У першому випадку дитина не пам'ятає вранці, що з нею відбувалося вночі, та й розбудити її в момент нападу дуже складно. У даному ж випадку дитина прокидається, якщо її будять, та й вранці вона чудово пам'ятає про те, що їй снилося.

Найчастіше дитина бачить кошмари, що відображають реальність. Наприклад, якщо дитина посварилася з однокласниками, уві сні їй може снитися, що їй оголосили бойкот, а якщо у дитини закладений ніс, їй може снитися, що вона тоне. Якщо подібне відбувається зрідка, приводу для занепокоєння немає. А ось якщо частіше одного разу на тиждень - час бити на сполох і йти до лікаря.

Як бачите, порушень сну досить багато. І серед них немає скарг мам або бабусь, які б часто зустрічались «Дитина спить більше / менше свого брата, сусіда, однолітка». Якщо сон дитини спокійний, а після пробудження почувається бадьорим і веселим, приводів для занепокоєння у вас немає. Але якщо ви занадто сильно переживаєте, можете для власного заспокоєння звернутисяся за консультацією до лікаря.

Але бувають ситуації, коли візит до лікаря повинен бути просто необхідний. І як можна швидше - зволікання може бути викликане різними ускладненнями. Отже:

- Порушення сну у зовсім маленьких дітей, які не досягли однорічного віку.

- Будь-які порушення сну, навіть незначні, але які тривають більше 3 тижнів.

- Будь-які порушення сну, що супроводжуються значним порушенням настрою і зміни в поведінці дитини.

- Порушення дихання, що спостерігаються в нічний час, коли дитина спить.

- Порушення сну, що виникають на тлі нічного енурезу - нетримання сечі.

Лікар огляне дитину, уважно вислухає батьків, направить на необхідні дослідження. Після того, як діагноз буде встановлено і загальна картина захворювання стане ясна, лікар призначить необхідне лікування.

Загальні рекомендації при порушенні сну



Крім лікування, призначеного лікарем, батьки повинні дотримуватися кілька основних правил, без яких позбавитися від порушення сну у дітей вам навряд чи вдасться.

* Режим сну дитини

Строго стежте за сном дитини - вона повинна лягати строго в належний час. Деякі батьки вважають, що чим пізніше дитина ляже спати, тим міцніше буде її сон. Однак, це зовсім не так.

* Час перед сном

Зверніть увагу і на те, чим ваша дитина займається перед сном. Не дозволяйте дитині дивитися телевізор пізніше, ніж за дві години перед сном. Дуже багато батьків вважають за краще перед сном включити дитині мультики. Не варто цього робити - краще почитайте малюкові книжку. Крім того, не варто затівати перед сном галасливі і рухливі ігри - збуджена нервова система і здоровий сон дуже погано сумісні.

* Повітря в спальні

Строго стежте за температурою повітря в спальні. Неприпустимо, щоб було занадто холодно або, вже тим більше, дуже жарко. Рекомендована температура - 22 градуси за Цельсієм. Крім того, зверніть увагу і на вологість повітря - вона повинна дорівнювати 70%. Особливо актуальним є питання вологості повітря взимку. В ідеалі було б придбати спеціальний зволожувач повітря. Але при необхідності можна обійтися і підручними засобами - просто ввечері помістіть на батарею вологий рушник.

* Постільні приналежності

Слідкуйте також і за станом постільної і натільної білизни дитини. Вона повинна бути чистою і постеленою без складочок. Бажано здобувати постільну білизну з натуральних матеріалів. Те ж саме стосується і піджам. До речі, - лікарі дуже рекомендують батькам дівчаток відмовитися від піджам - вони збираються в області животика і утрудняють рухи малятка. Така, здавалося б, дрібниця здатна дуже сильно погіршити якість сну дитини.

* Спосіб життя дитини

Та й на загальний спосіб життя дитини необхідно звернути особливу увагу. Слідкуйте за тим, щоб дитина проводила на вулиці не менше двох годин. Візьміть під контроль і її фізичну активність - для дитини малорухливий спосіб життя неприпустимий. Погодьтеся, у дитини, що сидить цілий день в чотирьох стінах, перед телевізором, навряд чи зможе похвалитися міцним здоровим сном. А вже проблема засинання їм практично гарантована.

* Немовля

Якщо поганий сон турбує немовлят до року, можна спробувати такий простий спосіб лікування. Просто покладіть малюка з собою - як правило, проблема зникає дуже швидко. Хоча у даного методу є свої яскраві супротивники, які стверджують, що дітям нічого робити в ліжку батьків, а вже тим більше дітей віком до року. Тут вже вирішувати тільки вам. До речі, лікарі-педіатри говорять про те, що у грудних дітей, що знаходяться на природному вигодовуванні, проблем зі сном практично не спостерігається. Так що добре подумайте, чи варто переводити дитину на штучне вигодовування занадто рано - постарайтеся годувати нмовля грудьми як мінімум до року.

Народні засоби для лікування порушень сну у дітей



Крім медикаментозного лікування, порушень сну у дітей можна використовувати народні рецепти. Однак зверніть увагу - практично всі рецепти містять у своїй основі ті чи інші трави, які в окремих випадках можуть стати причиною розвитку алергічної реакції. Тому їх не можна використовувати для лікування дітей, які не досягли однорічного віку. Та й у всіх випадках незайвим буде проконсультуватися з лікарем.

* Хвойні ванни

Даний рецепт дієвий при всіх порушеннях сну без винятку. Вам знадобиться три столових ложки соснових або ялинових гілок. Помістіть їх в термос, залийте двома літрами окропу і залишіть настоюватися на одну добу. Після цього процідіть настій за допомогою марлевої тканини. Увечері, перед сном, зробіть теплу ванну і додайте в неї хвойний відвар. Ванна ні в якому разі не повинна бути гарячою - в протилежному випадку можливе перезбудження центральної нервової системи. Тривалість ванни - не більше 10 хвилин. Курс лікування повинен тривати 10 днів. До речі, дана ванна - це єдине, що можна використовувати для лікування дітей до року.

* Ванночки з відваром трав

Не менш ефективні ванни з такими травами, як пижма і спориш. Настій робиться таким же чином - в термос необхідно помістити 2 столові ложки будь-який з вищеназваних трав. Залийте їх двома літрами окропу, залиште настоюватися на одну добу. Перед сном зробіть теплу ванну, додайте в неї трав'яний відвар. Тривалість ванни - 10 хвилин. Курс лікування - 10 діб.

* Валеріана

Валеріана - практично ідеальний спосіб поліпшити сон дитини. Для лікування немовлят до року рекомендується покласти під матрац корінь валеріани. Попередньо загорніть його в марлеву тканину. Міняти корінь потрібно один раз в два-три тижні, не частіше.

А ось для лікування порушень сну у підлітків можна використовувати настій кореня валеріани. Готується він таким чином. Помістіть в термос дві столові ложки подрібненого кореня валеріани, залийте половиною літра гарячої води. Наполягати відвар необхідно не менше 4 годин, після чого процідити його за допомогою марлевої тканини і перелити в скляну ємність. Зберігати її необхідно виключно в холодильнику.

Приймати відвар дитина повинна два рази на добу - вранці та ввечері, по дві столові ложки. Як правило, сон поліпшується вже через кілька днів. Тривалість курсу лікування - не менше 21 дня.

* Аптечна ромашка

Вірна «паличка-виручалочка» - аптечна ромашка - прийде на допомогу і при різних порушеннях сну у дітей старших 5 років. Приготуйте відвар ромашки - помістіть в емальовану каструлю дві столові ложки сухих суцвіть ромашки, залийте половиною літра води і доведіть до кипіння. Варіть близько 10 хвилин, після чого вкутайте махровим рушником і настоюйте одну годину.

Після цього процідіть відвар за допомогою марлевої тканини, перелийте в скляну ємність. Давайте дитині по 100 грам відвару за дві години до сну. Тривалість курсу лікування - 10 днів. Як правило, видиме поліпшення настає вже на п'яту добу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: сон, порушення, причини


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Чим старшою стає дитина, тим ретельнішою має бути інтимна гігієна, як би дивно це не звучало. Що важливо, цей ритуал дуже відрізняється у хлопчиків та

Інтимні проблеми у дітей: фімоз та синехії

Дитина | 01:20, 12.06.2024

Чим старшою стає дитина, тим ретельнішою має бути інтимна гігієна, як би дивно це не звучало. Що важливо, цей ритуал дуже відрізняється у хлопчиків та дівчаток, тож батькам потрібно все детально пояснити дитині.

Атопічний дерматит — це насамперед дитяче захворювання. Близько 90% випадків патології діагностується у дітей віком до 5 років. Близько 60% з них проя

Що важливо знати батькам про атопічний дерматит у дитини?

Дитина | 00:30, 12.06.2024

Атопічний дерматит — це насамперед дитяче захворювання. Близько 90% випадків патології діагностується у дітей віком до 5 років. Близько 60% з них проявляються у перший рік життя малюка, переважно у 3-6 місяців. Доволі часто діагностоване в ранньому д

Ми в дитинстві їли манку і просто росли, як пиріжки на дріжджах, а батьки раділи, бо якщо

Чому колись вважали, що пухка дитина - здорова і чому зараз лікарі іншої думки?

Дитина | 12:10, 11.06.2024

Ми в дитинстві їли манку і просто росли, як пиріжки на дріжджах, а батьки раділи, бо якщо "дитина набирає вагу - значить, вона здорова!" Чому зараз медики іншої думки? Чому краще бути худим, ніж пухленьким?

Якщо ми з вами і наші батьки, і батьки їхніх батьків... мали чіткий графік грудного вигодовування (не частіше, ніж 2-3 години між прийомами їжі), то с

Чому не потрібно годувати новонародженого щоразу, коли він плаче?

Немовля | 11:20, 11.06.2024

Якщо ми з вами і наші батьки, і батьки їхніх батьків... мали чіткий графік грудного вигодовування (не частіше, ніж 2-3 години між прийомами їжі), то сучасні немовлята харчуються на вимогу. Тому у багатьох є стереотип: новонароджений плаче - значить,

Діабет в дорослому віці - це важке захворювання, з яким завжди потрібно бути дуже обережним: що хворий їсть, що п'є, чи достатньо відпочиває і вживає

Діабет у дітей: справжні причини розвитку хвороби

Хвороби | 10:30, 11.06.2024

Діабет в дорослому віці - це важке захворювання, з яким завжди потрібно бути дуже обережним: що хворий їсть, що п'є, чи достатньо відпочиває і вживає (при потребі) ліки. З дітьми - ще складніше. Тож дуже важливо знати, якими є причини появи цукрового

Дитина з'їла полуницю - і її висипало навколо ротика і на щічках? Зазвичай, харчова алергія проявляється висипом, свербіжем, можуть також бути розлади

Харчова алергія у дитини: причини і лікування

Алергія | 09:30, 11.06.2024

Дитина з'їла полуницю - і її висипало навколо ротика і на щічках? Зазвичай, харчова алергія проявляється висипом, свербіжем, можуть також бути розлади травлення. У важких станах - набряки, шок і задишка.

Діти обожнюють батути. Але все не так легко і безневинно, як може здатися на перший погляд. Саме тому сьогодні розповідаємо, чому батькам до цієї дитя

Чому дітям небезпечно стрибати на батуті?

Дитина | 07:40, 10.06.2024

Діти обожнюють батути. Але все не так легко і безневинно, як може здатися на перший погляд. Саме тому сьогодні розповідаємо, чому батькам до цієї дитячої забави потрібно ставитись насторожено.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: