Як збільшити словниковий запас дитини?

Adoption
Date
  • 3649 Переглядів
Нове дослідження фахівців Каліфорнійського університету в Берклі (США) доводить: проблеми дітей виникають через пригнічений психологічний стан батьків з економічними проблемами. Чому так стається та чи можна виправити ситуацію?

5429_5b.jpg (41.24 Kb)


Коли батьки не розмовляють з дітьми?
Якщо, приміром, мати змушена думати про те, чим ввечері нагодувати сім’ю, як заплатити за медичні та комунальні послуги, боїться, що може втратити житло, вона забуває розповідати дитині про навколишній світ, ігнорує її запитання.

Як це перевірили? У першому досліді фахівці спілкувалися з 84 батьками, а потім спостерігали, як вони спілкуються зі своїми трирічними дітьми. Родини поділили на дві групи. З представниками першої розмовляли про фінансові проблеми, а другої — на будь-які нейтральні теми. Спостереження довело: батьки, які занурилися в негативні думки щодо нестачі грошей, розмовляли з малюками значно менше, ніж інші тати й мами.

Під час другого досліду дітям прикріпили апарати, що нагадують крокоміри, але підраховують не кроки, а слова, які малюк чує та говорить. Як і прогнозували дослідники, експеримент довів: батьки найменше спілкуються з дітьми наприкінці місяця, коли в них безгрошів’я і вони очікують зарплату.

Дослідження продемонструвало, що кількість розмов з дітьми в родині не так вже й залежить від освіченості та особистих характеристик батьків. Значно більше на це впливає наявність серйозних проблем (наприклад, зі здоров’ям чи дефіцитом грошей) та пов’язаних з ними переживань.

Що назвали ранньою катастрофою?
Психологи Бетті Харт і Тод Ріслі ще 20 років тому встановили: у малозабезпечених родинах діти до чотирьох років чують удома на сотні тисяч та навіть мільйони слів менше, ніж їхні однолітки із заможних сімей. Дослідники спостерігали за життям дітей у родинах з різних прошарків населення два з половиною роки. За їхніми даними, малюк у сім’ї високооплачуваних експертів чує понад 2100 слів за годину неспання, у сім’ї робочих — понад 1250 слів, а в родині, що перебуває у складних життєвих умовах, — лише 600. Відповідно, дворічні діти з першої категорії вимовляють два нові слова на день, з другої — одне, а з третьої — одне раз на два дні. Про це вчені видали книгу «Рання катастрофа». Адже що повільніше формується словниковий запас дитини, то більше це впливає на подальшу навчальну успішність. До слова, проблеми виникають не лише в гуманітарній сфері. Учні, яким не вистачає лексичних ресурсів, зазвичай погано читають, а тому гірше, ніж однокласники, розуміють умови задач з математики, фізики, зміст параграфів з історії, географії, біології.

Наведене дослідження зовсім не означає, що діти, чиї сім’ї зазнають фінансових труднощів, приречені на малий словниковий запас. Учені переконані, що малюки з найбідніших родин потребують цільової допомоги. Держави мають підтримувати в першу чергу батьків дошкільнят, які потрапили у важкі життєві обставини. Тати й мами теж можуть тримати у голові, що дітям слід приділяти час та спілкуватися, навіть якщо є фінансові труднощі. Адже від батьків залежить, чи буде дитина мати гарний старт у житті.

Фізичні вправи підвищують активність мозку
Дослідники й самі шукають прості способи допомогти таким родинам.

Незвичний та легкий метод поліпшити мовленнєві навички та збільшити словниковий запас пропонують дослідники з Делаверського університету (США). Вони оприлюднили результати у червні 2021 року. Достатньо навчити дітей плавати та регулярно виділяти час на це приємне заняття.

Під час дослідження дітей у віці від 6 до 12 років попросили запам’ятати низку нових слів після того, як їм запропонували одну з трьох справ: пограти з розмальовками, зайнятися фітнесом чи плаванням. Як з’ясувалося, після плавання школярі на 13 % краще запам’ятовували нові слова.

Відомо, що будь-які фізичні вправи підвищують рівень активності мозку. Вони збільшують рівень особливого білка — так званого нейтрофіну, що стимулює розвиток нейронів.

Чому ж тоді саме плавання може покращити словникову пам’ять та, відповідно, словниковий запас у дітей, а фітнес — ні?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: словниковий запас дитини


Система Orphus

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:


Новини по темі

Коли йдеться про те, щоб допомогти немовлятам навчитися говорити, важливо не лише те, скільки говорять батьки, а й те, як вони це говорять.

Як мова мами і тата покращує мовні навички немовлят

Дитина | 23:00, 17.08.2022

Коли йдеться про те, щоб допомогти немовлятам навчитися говорити, важливо не лише те, скільки говорять батьки, а й те, як вони це говорять.

Коли ваша дитина наближається до віку, що вона може почати їсти тверду їжу, вам може бути важко зрозуміти, що ви годуєте її правильно. Є певні вказівк

Які продукти підходять дітям до року?

Дитина | 19:00, 17.08.2022

Коли ваша дитина наближається до віку, що вона може почати їсти тверду їжу, вам може бути важко зрозуміти, що ви годуєте її правильно. Є певні вказівки МОЗ щодо того, які продукти варто включити до харчування дитини, яка не досягла року.

Не лише у мами і тата може боліти голова, у дітей цей симптом теж може проявлятися. Іноді прото

У дитини болить голова: Як визначити, коли потрібно до лікаря?

Хвороби | 08:00, 17.08.2022

Не лише у мами і тата може боліти голова, у дітей цей симптом теж може проявлятися. Іноді прото "на погоду", а часом це може бути тривожним симптомом. Як знати, коли варто йти до лікаря, а коли - просто дати таблетку?

Дослідження показують, що сон менше дев’яти годин на ніч пов’язаний з когнітивними труднощами, психічними проблемами та меншою кількістю сірої речовин

Діти, які не висипаються, можуть відчувати згубний вплив на мозок і когнітивний розвиток, який зберігається з часом

Дитина | 23:00, 16.08.2022

Дослідження показують, що сон менше дев’яти годин на ніч пов’язаний з когнітивними труднощами, психічними проблемами та меншою кількістю сірої речовини в певних областях мозку.

Ваш малюк з часом захоче спробувати все, що є у вас на тарілці, але батьки повинні вжити заходів, щоб захистити своїх дітей від нещасних випадків, вкл

Коли дітям можна почати їсти горіхи?

Дитина | 19:00, 15.08.2022

Ваш малюк з часом захоче спробувати все, що є у вас на тарілці, але батьки повинні вжити заходів, щоб захистити своїх дітей від нещасних випадків, включаючи удушення їжею. Не всі продукти є безпечними для будь-якого віку. Лікарі стверджують, що щонай

Йогурт забезпечує корисне джерело кальцію та білка, але багато сортів із фруктовим смаком також наповнені цукром – цілих 44 грами, що становить 11 чай

Чи безпечний грецький йогурт для немовлят?

Дитина | 17:00, 15.08.2022

Йогурт забезпечує корисне джерело кальцію та білка, але багато сортів із фруктовим смаком також наповнені цукром – цілих 44 грами, що становить 11 чайних ложок, на порцію 225 грам. Грецький йогурт є більш здоровою альтернативою традиційним йогуртам,

В цілому, вік початку мастурбації збігається з статевим дозріванням, а так як ми всі різні, для когось це і 9 років, а для когось і 15-16. Хтось не бу

Чи нормально, коли підлітки мастурбують?

Секс | 10:00, 15.08.2022

В цілому, вік початку мастурбації збігається з статевим дозріванням, а так як ми всі різні, для когось це і 9 років, а для когось і 15-16. Хтось не буде цього робити, і це теж нормально. Але на практиці переважна більшість чоловіків і жінок не кидают

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: