Як говорити з дитиною про смерть домашнього улюбленця?

Adoption
Date
  • 1155 Переглядів
Смерть улюбленої домашньої тварини - це завжди важка і сумна подія для всіх членів сім'ї, особливо якщо тварина прожила з вами не один рік.
Для дітей такий досвід може стати не лише сумним, а й корисним, головне тут правильно до нього підійти.

1037_630_360_1581517368-632.jpg (30 Kb)


Більшість дітей вперше зіштовхуються зі смертю, коли вмирає їхній кіт, собака або хом'ячок — до цього поняття смерті знайоме їм лише з чуток, іноді — з книг та мультиків. Нерідко батьки намагаються уникати розмов про смерть, вважаючи, що зайві розмови про кінець життя можуть налякати чи засмутити дітей.

Однак це не так — до теми смерті треба підходити так само відкрито і спокійно, як і до інших складних тем на кшталт грошей — чим більше діти дізнаються від батьків, тим менше помилок та тривог у них буде.

Як маленькі діти сприймають смерть?

Залежно від віку діти можуть по-різному розуміти, що таке смерть, і що відбувається з їхнім вихованцем, коли він вмирає. Так, наприклад, діти у віці трьох-п'яти років часто сприймають смерть як щось тимчасове та оборотне. Вони можуть думати, що улюбленого собаку вдасться повернути до життя, якщо відвезти його до лікаря або дати йому правильні ліки.

Також діти в цьому віці можуть вірити в те, що вони прямо чи опосередковано пов'язані зі смертю тварини — наприклад, тому, що потай мріяли про грайливе кошеня замість старого невдоволеного кота, або тому, що одного разу згодували собаці макаронину зі своєї тарілки, коли ніхто не бачив.

Діти віком від шести до восьми років, як правило, вже розуміють незворотність смерті, однак їм ще складно уявити, що вона може статися з кимось, кого вони знають. Діти у цьому віці розуміють, коли хтось помирає у книгах чи фільмах, але при цьому ще не співвідносять подію з реальністю. При цьому саме в цьому віці у дітей зазвичай виникає найбільше запитань про смерть — їм цікаво, як вона відбувається, і куди потрапляють люди та тварини після смерті.

У віці 9–11 років діти усвідомлюють, що смерть не лише незворотня, а й те, що вона рано чи пізно чекає на кожного — і їхніх батьків, і їх самих. Однак навіть у цьому віці деякі діти можуть вірити в те, що їхні дії могли якимось чином вплинути на смерть вихованця.

Одні діти приходять до розуміння концепції смерті і в більш ранньому віці, ніж інші — це залежить від їхнього особистого досвіду, від того, що їм відомо про смерть, і чи стикалися вони з нею в книгах чи мультиках.

Як допомогти дитині впоратися зі смертю вихованця?

Говоріть правду

Розуміємо, що новина про смерть домашнього улюбленця — це далеко не та новина, яку ви хотіли б повідомити дитині, але зробити це треба обов'язково.

Дотримуйтесь фактів

Не варто обрушувати на дитину всі подробиці останніх годин життя вихованця, але і від дуже розпливчастих пояснень теж краще утриматися.

Розповідайте чітко і зрозуміло: «На жаль, наш песик помер. У нього було хворе серце, і сьогодні вранці воно перестало битися» або «Мені дуже шкода, але нашого кота збила машина, його більше з нами немає». При необхідності дайте відповідь на запитання дитини — спокійно, доступно і відповідно до віку.

Відмовтеся від евфемізмів

Намагайтеся не використовувати фрази і словосполучення на кшталт "собаку приспали", "ми відправили котика на ферму" або "хом'ячок втік по веселці". Діти можуть зрозуміти ваші метафори буквально, і вони можуть їх або налякати, або ввести в оману. Називайте речі своїми іменами та переконайтеся, що дитина вас розуміє.

Дозвольте дитині висловлювати свої почуття

Дізнавшись про смерть вихованця, дитина може відчувати смуток, тугу, відчай і навіть злість. Обговоріть з дитиною переживання, переконайте, що будь-які емоції, нормальні, і їх мона висловлювати у будь-який прийнятний спосіб.

Втім, не дивуйтеся, якщо ваша дитина не виявлятиме тих самих емоцій, що і ви, або поставиться до смерті вихованця набагато спокійніше або навіть байдуже — маленьким дітям, погано знайомим з концепцією смерті, може бути складно повністю усвідомити, що стоїть за фразою "Наш котик помер".

Не приховуйте свої емоції

Покажіть дитині на особистому прикладі, що сумувати за вихованцем - це нормально. Звичайно, не варто невтішно плакати або повністю втрачати над собою контроль, але можна розповісти про те, що вам теж сумно, або навіть поплакати разом з дитиною.

Попрощайтеся з вихованцем

Якщо ваша домашня тварина померла не раптово, а, наприклад, ви збираєтеся її приспати через невиліковну хворобу або поганий фізичний стан, надайте дитині можливість попрощатися з ним. Запропонуйте йому сказати вихованцю добрі слова на прощання, обійняти його, погладити, сходити на останню прогулянку разом.

Збережіть пам'ять

Запропонуйте дитині зробити щось, що допоможе йому запам'ятати померлого домашнього улюбленця. Це може бути альбом з фотографіями, виріб, малюнок або невеликий меморіал з улюбленими іграшками та особистими речами тварини. Сам процес створення пам'ятного об'єкта – це вже добрий ритуал прощання з вихованцем та збереження доброї пам'яті про нього.

Не поспішайте заводити нового вихованця

Перш ніж взяти в будинок нову тварину, чекайте достатньо часу, поки скорбота і туга за померлим вихованцем не вщухнуть (цей проміжок кожна сім'я визначає індивідуально).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: мама, сайт для мам, вагітність, дитина, пологи, дієта, смерть, можуть, смерті, дитині, вихованця, вихованцем, навіть, тварини, улюбленця


Система Orphus

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:


Новини по темі

Дитяча шизофренія є рідкісним, але важким психічним розладом, при якому діти та підлітки ненормально інтерпретують реальність. Шизофренія включає низк

Дитяча шизофренія: ознаки та симптоми

Хвороби | 08:30, 12.08.2022

Дитяча шизофренія є рідкісним, але важким психічним розладом, при якому діти та підлітки ненормально інтерпретують реальність. Шизофренія включає низку проблем з мисленням (когнітивними), поведінкою чи емоціями. Це може призвести до деякої комбінації

Дуже часто дії батьків, спрямовані на покращення умов життя молодшої дитини, можуть мати зворотній психологічний ефект. Давайте розбиратися, як допомо

Як старша дитина адаптується до народження молодшої?

Дитина | 07:00, 12.08.2022

Дуже часто дії батьків, спрямовані на покращення умов життя молодшої дитини, можуть мати зворотній психологічний ефект. Давайте розбиратися, як допомогти старшій дитині відчути щастя від народження брата чи сестри.

Забруднення повітря – це проблема не лише для легенів. Все частіше дослідження свідчать про те, що забруднення повітря може впливати на поведінкові пр

Зв'язок між забрудненням повітря та розвитком дитячого мозку

Дитина | 23:00, 11.08.2022

Забруднення повітря – це проблема не лише для легенів. Все частіше дослідження свідчать про те, що забруднення повітря може впливати на поведінкові проблеми в дитинстві та навіть на IQ. Нове дослідження під керівництвом Університету Вашингтона додало

Гель з рослини Алое вера має цілий ряд цілющих властивостей, у тому числі заспокоює шкіру. Внутрішній гель з листя алое вера містить амінокислоти, віт

Як використовувати алое вера для новонароджених?

Дитина | 14:00, 11.08.2022

Гель з рослини Алое вера має цілий ряд цілющих властивостей, у тому числі заспокоює шкіру. Внутрішній гель з листя алое вера містить амінокислоти, вітаміни та має антибактеріальні властивості, а багато засобів для догляду за дітьми, лосьйони та мазі

Масштабне дослідження дітей і підлітків виявило, що участь у командних видах спорту пов’язана з меншими проблемами з психічним здоров’ям, але діти, як

Вчені: Командні види спорту, пов’язані з меншою кількістю психічних проблем у дітей

Дитина | 08:30, 10.08.2022

Масштабне дослідження дітей і підлітків виявило, що участь у командних видах спорту пов’язана з меншими проблемами з психічним здоров’ям, але діти, які займаються виключно індивідуальним видом спорту, таким як теніс чи боротьба, можуть зіткнутися з б

З тих пір, як протизаплідні таблетки стали доступними, дослідники намагалися зрозуміти зв'язок між використанням оральних контрацептивів і настроєм. Н

Підлітки, які приймають оральні контрацептиви, можуть мати підвищений ризик розвитку симптомів депресії

Консультації | 01:30, 09.08.2022

З тих пір, як протизаплідні таблетки стали доступними, дослідники намагалися зрозуміти зв'язок між використанням оральних контрацептивів і настроєм. Нове дослідження під керівництвом дослідників з Жіночої лікарні Бригама та Університетського медичног

Згідно з останніми дослідженнями, проведеними доцентом антропології Бінгемтонського університету Кетрін Вандер, коли немовлята годуються грудьми, вони

Вчені: Грудне вигодовування допомагає дітям боротися з інфекційними захворюваннями.

Дитина | 08:30, 07.08.2022

Згідно з останніми дослідженнями, проведеними доцентом антропології Бінгемтонського університету Кетрін Вандер, коли немовлята годуються грудьми, вони отримують імунний стимул, який допомагає їм боротися з інфекційними захворюваннями.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: