Вагітність і вітаміни. Науковий підхід

Adoption
Date
  • 2749 Переглядів
Незважаючи на велику кількість інформації про вітаміни, до цих пір вважається, що основне їхнє джерело - це овочі та фрукти, які необхідно вживати влітку свіжими, щоб запастися вітамінами на всю зиму. В кінці літа, дійсно, спостерігається нормальна насиченість організму деякими вітамінами, наприклад, вітаміном С. Він міститься у багатьох фруктах і овочах, тому що він легкодоступний. Дефіцит інших вітамінів, джерелом яких є продукти тваринного походження, зберігається і влітку, і зимою.

Як заявляють вчені, вітамінна недостатність ніколи не буває одиночною. В організмі завжди не вистачає кількох вітамінів одночасно - трьох або більше. Так чому ж, запитаєте Ви, людство дізналося про цей факт лише кілька десятиліть тому? Історичний факт - в 20-х роках ХХ століття було відомо лише 2 вітаміни: А і В, у 50-х - учені встановили структури всіх відомих тепер вітамінів, і лише в 70-х почалося масове виробництво деяких з них.

Прогрес не стоїть на місці. У зв'язку з тим, що недостатня забезпеченість необхідними вітамінами і мінералами - проблема всіх цивілізованих країн, дослідження в цьому напрямку ведуться досить інтенсивно. В останні десятиліття значно змінилася спрямованість трудовитрат людини: робота вимагає менших витрат фізичної енергії, розумова праця переважає, а поряд з поганим харчуванням протягом робочого дня створюється певний низький вітамінний фон організму. Уявіть собі, середні енерговитрати людини знизилися в останні десятиліття в 2,5 рази!

Читаємо також: Раціон майбутніх мам: правила харчування вагітних

Вернемся до поширеної помилки, що основним джерелом вітамінів є свіжі овочі, фрукти і продукти тваринного походження. Насправді, навіть грамотно складений раціон не здатний повністю забезпечити нормальний вітамінний фон організму. Тому у 70-80% людей спостерігається дефіцит вітамінів і мікроелементів.

Для прикладу: для того, щоб отримати необхідну добову дозу вітаміну В1, необхідно з'їсти 800 г хліба з борошна грубого помелу або 1 кг нежирного м'яса. Для забезпечення організму вітаміном С ми повинні з'їсти в день більше десятка свіжих зелених яблук. А як же бути з іншими вітамінами і мікроелементами?

Серед широких мас населення ще не до кінця усвідомлена необхідність щоденного прийому вітамінно-мінеральних комплексів. За статистикою, тільки 20% населення приймає вітаміни в профілактичних цілях. На тлі загального гіповітамінозу, що посилюється в період вірусних інфекцій, загострень захворювань шлунка, печінки, нирок, знижується і загальний імунітет. Саме в цих випадках погіршується всмоктуваність вітамінів з їжі і лікарських препаратів. Величезне значення у формуванні вітамінної недостатності відіграють безконтрольний прийом антибіотиків, стреси і всілякі діети.

Вагітність і вітаміни

Потреба організму вагітної жінки у вітамінах на 25% вища. Медики рекомендують приймати вітамінно-мінеральні комплекси за 3 місяці до передбачуваної вагітності, безпосередньо під час вагітності і обов'язково в період грудного вигодовування.

Важно розуміти, яким чином може вплинути нестача вітамінів і мінералів на стан матері та дитини. Негативними наслідками можуть бути знижений імунний статус організму, висока захворюваність і вроджені дефекти розвитку.

Зона відповідальності

Вітамін А: забезпечує нормальне формування зорової системи плода, хрящової і кісткової тканин, шкіри і нервових тканин. Є «вітаміном краси» для жінки, благотворно впливаючи на стан шкіри, волосся і нігтів вагітної жінки. Бере участь в обміні заліза, міді і селену. Для нормального обміну в організмі самого вітаміну А необхідний цінк.

Вітамін Д: необхідний у першу чергу для нормального формування кісток і їх подальшого зростання. Він підтримує необхідний вміст кальцію і фосфору в організмі матері і дитини, потрібен для правильної роботи серця і судин, забезпечує профілактику рахіту у детей.

Вітамін З: в комплексі з селеном, вітамінами А і Е - це необхідний антиоксидант. Цей комплекс забезпечує знешкодження і виведення з організму різних токсичних продуктів - «відходів» організму. Сприяє всмоктуванню заліза, необхідний для синтезу хрящової і кісткової тканини, зміцнює стінки кровоносних судин, підвищує працездатність і імунітет.

Вітамін Е (крім захисної антиоксидантної дії) бере участь у синтезі гормонів вагітності і лактації у вагітної жінки, впливає на утворення клітин крові у плода.

Вітаміни В1 і В6 запобігають появі раннього токсикозу. Вітамін В2 бере участь в утворенні клітин крові. Необхідний для нормального обміну в організмі цинку, селену і вітаміну В6. Вітамін В12 і фолієва кислота перешкоджають формуванню анемій і токсикозів, беруть участь у синтезі білків і ферментів.

Залізо бере участь в утворенні клітин крові, у складі гемоглобіну забезпечує транспорт кисню до тканин. Нормальний вміст заліза в організмі сприяє формуванню міцного імунітету, високого рівня нервово-психічного розвитку дитини: високого показника логічного мислення, доброго розвитку мови, прекрасної навченості.

Кальцій необхідний для формування кісткової тканини та зубів, бере участь у процесах згортання крові, а також зміцнює захисні сили організму, підвищуючи його стійкість до інфекцій.

Магній разом з кальцієм входить до складу кісткової тканини, відіграє важливу роль у забезпеченні організму енергією, в роботі різних м'язів, у тому числі серця.

Фосфор бере участь у багатьох видах обміну речовин, необхідних для забезпечення організму енергією, нормального функціонування нервової системи, серцевого м'яза і процесів зростання. Разом з кальцієм входить до складу мінеральної основи кісток.

Цинк відповідає за нормальний ріст, розвиток та статеве дозрівання, бере участь у процесах кровотворення. Важливий для органів нюху і смаку, загоєння ран. Цинк впливає на формування високого рівня імунітету, забезпечує високу стійкість до вірусних інфекцій і легкий їх перебіг.

Мідь разом із залізом бере участь у процесах кровотворення і біологічного окислення, забезпечує організм енергією. Вона необхідна для нормального формування білків колагену і еластину, які утворюють основу шкірних покривів і кровоносних судин. Мідь володіє хорошим протизапальною дією і надає позитивний ефект при порушеннях імунітета.

Йод входить до складу гормонів щитовидної залози. Потреба йоду зростає з першого дня вагітності. Так як гормони щитовидної залози беруть участь у багатьох процесах в організмі, нестача йоду веде до розвитку "зобної" хвороби і є причиною низького зросту і розумової загальмованості дітей і дорослих.

В аптеках можна купити різноманітні вітамінно-мінеральні комплекси, які містять щоденну профілактичну дозу необхідних речовин для вагітної і годуючої жінки. Як правило, з вибором необхідного препарату допомагає лікар. Він враховує стан вагітної жінки, обов'язково бере до уваги функцію щитовидної залози і наявність захворювань інших органів.

За матеріалами Глобальних новин.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: вітаміни, вагітність, енерговитрати


Система Orphus

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:


Новини по темі

Багато вагітних жінок відчувають задоволення від прослуховування приємної музики і впевнені в тому, що вона приносить таку ж насолоду і їхньому майбут

Навіщо потрібно слухати музику під час вагітності

Вагітність та пологи | 17:00, 26.11.2021

Багато вагітних жінок відчувають задоволення від прослуховування приємної музики і впевнені в тому, що вона приносить таку ж насолоду і їхньому майбутньому малюкові. У ході проведених досліджень було визначено, що дитина, перебуваючи в лоні матері, п

З самого початку вагітності статеві органи зазнають змін. До них варто бути готовою.

Вагітність та статеві органи: зміни, про які ви могли не знати

Вагітність та пологи | 23:00, 21.11.2021

З самого початку вагітності статеві органи зазнають змін. До них варто бути готовою.

Повністю перетворюватися на лежачого

Дозволені тренування у кожний триместр вагітності

Вагітність та пологи | 19:00, 21.11.2021

Повністю перетворюватися на лежачого "тюленя" під час вагітності не потрібно. Але важливо правильно оцінювати свої сили та можливості для фізичної активності.

З цим неприємним явищем стикаються майже всі вагітні.

Що робити з судомами під час вагітності?

Вагітність та пологи | 09:00, 21.11.2021

З цим неприємним явищем стикаються майже всі вагітні.

Чому вагітні жінки часто хропуть уві сні? Як лікувати хропіння у вагітної жінки? У яких випадках хропіння при вагітності небезпечне для майбутньої мам

Чому вагітні хропуть і коли є загроза здоров'ю дитини?

Вагітність та пологи | 08:30, 21.11.2021

Чому вагітні жінки часто хропуть уві сні? Як лікувати хропіння у вагітної жінки? У яких випадках хропіння при вагітності небезпечне для майбутньої мами та дитини?

Ви напевно бачили у зарубіжних фільмах сцени з курсів для вагітних, де їм допомагають дихати та

Яка користь від курсів для вагітних?

Вагітність та пологи | 01:30, 21.11.2021

Ви напевно бачили у зарубіжних фільмах сцени з курсів для вагітних, де їм допомагають дихати та "репетирують" пологи. Але що там ще відбувається і чи дійсно їх потрібно відвідувати?

У науковому виданні PLOS довели, що вірус, яким заразилася вагітна жінка, теоретично може вплинути і на дитину.

Вчені з'ясували важливий нюанс про застуду під час вагітності

Вагітність та пологи | 08:30, 20.11.2021

У науковому виданні PLOS довели, що вірус, яким заразилася вагітна жінка, теоретично може вплинути і на дитину.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: