Що батькам потрібно знати про підлітків?

Adoption
Date
  • 726 Переглядів
Щоб зрозуміти підлітків та направляти їх до світлого майбутнього, перший крок, який необхідно зробити, це залишити в минулому стереотипи.

5050_7__.jpg (40.16 Kb)


1. Забудьте міфи та кліше про підлітковий вік: гормони не завжди відповідальні, і слід правильно розуміти бажання незалежності у підлітків.
Топ в списку міфів про підлітків стоїть ідея, що «божевільні» гормони відповідають за «вибивання з колії» молодих людей в цій віковій групі. Насправді це зовсім не так. Збільшення рівня гормонів не є причиною того, що відбувається в підлітковому віці, а натомість зміни в розвитку мозку здійснюють сильний вплив. Не менш невірне переконання, що юність - це всього лише фаза, яку потрібно «перетерпіти» з великим терпінням з боку сім'ї. Проте, це вирішальний вік, який має фундаментальне значення для вираження всіх потенціалів, які стоять в основі багатого та повноцінного дорослого життя.

Навіть питання, пов'язане із завоюванням незалежності, не сприймається правильним чином: кожен підліток «сепарується» від сім'ї, але нормально рости, не означає «спалювати мости» з дорослими. Звичайно, друзі стають все більш важливими, та відносини з батьками змінюються, але вони повинні бути перетворені в форму взаємозалежності. З цим терміном автор має на увазі перейти від необхідності в турботі, типової для дитячого віку, до поступового видалення з сім'ї, щоб прийти в підсумку до взаємодопомоги з батьками.

2. Юність: «цунамі» змін в мозку, що несе в собі як ризики, так і можливості.
Основні аспекти, які розрізняють підлітковий вік, пов'язані з природними та повністю нормальними змінами, які відбуваються в мозку. Між 12 і 24 роками спостерігається інтенсивний ріст та дозрівання, таким змінам немає рівних на інших етапах життя. У ранньому підлітковому віці зміни, що відбуваються в мозку, спонукають до появи чотирьох розумових характеристик: пошуку новизни, соціальної залученості з однолітками, великої емоційністі та творчих дослідженнь. Протидіяти основним рисам підліткового віку буде схоже на спробу приборкати природний імпульс водоспаду. З цієї причини дуже важливо, щоб дорослі не блокували дітей, знищуючи кожну можливість спілкування, дуже важливу на цьому етапі існування. Кращий спосіб - відкритий діалог, який може запобігти негативним епілогам якоїсь небезпечної підліткової поведінки.

3. Цінуємо творчість, контролюючи «руйнівні тенденції»
На думку американського професора, розуміючи, як працюють мізки дітей, дуже важливо мати можливість використовувати потенціал для прийняття позитивних рішень та здійснення конструктивних змін в нашому житті. Фактично, фаза між 12 і 24 роками є найнебезпечнішою в житті: радикальні зміни цього періоду можуть створити проблеми з катастрофічними наслідками. Однак для психіатра ця «революційна схильність» має також дуже позитивні наслідки.

Відмова підлітка від того, що є безпечним та знайомим, схожа на двосторонню монету. З одного боку, тенденція віддалятися, здається, записана в генах; це те, що змушує нас вирушати на повній швидкості по життєвому шляху. Це руйнівна сторона монети, яку ми повинні намагатися контролювати, щоб діти успішно росли та «летіли» з дому. Але не менш важливо цінувати іншу сторону монети, конструктивну, тому що від «повстання» проти традицій та статусу-кво можуть народитися оригінальні ідеї та творчі рішення.

4. Чому підлітки такі ризикові? Вина в мозку. Пошук дофаміну та вражень.
Коли хлопчик вирішує «повеселитися» дуже сумнівним для дорослої людини способом (наприклад, випиваючи, як губка на вечірці), він не далекий від наслідків. У підлітковому віці посилюється активність мозкових ланцюгів, які використовують дофамін, нейромедіатор, який грає фундаментальну роль в створенні імпульсу для пошуку задоволення. В результаті, збільшення випуску дофаміну призводить до того, що підлітків дуже приваблює досвід, який дає сильне відчуття хвилювання та ейфорії. Саме через це відчуття великого «задоволення» інший ефект, який пов'язаний з вивільненням дофаміну, є велика схильність до розвитку залежностей, дуже «критичного» фактору, поширеного в підлітковому віці.

5. Підлітки зазвичай діють без роздуму. Але в якийсь момент «включається» мозок та стимулює ці імпульси.
Прагнення шукати задоволення в підлітковому віці також виражається через імпульсивність. По суті, часто підліток діє, не замислюючись глибоко, живе «давлячи на акселератор». Додамо сюди важливість взаємин з однолітками та бажання бути прийнятим, і ми зможемо зрозуміти, чому, наприклад, хлопець може хотіти пірнати в море зі скелі, з друзями, в дощ. На щастя, в якийсь момент мозок змушує хлопця «сповільнитися». Це заслуга спеціальних нервових волокон, які, розвиваючись, стримують такі імпульси. Вони ніби роблять «паузу для роздумів» між бажанням та дією.

6. «Поштовх» для пошуку сильних емоцій залежить від «ірраціонального» мислення: підліток більше дивиться на окремі факти, ніж на загальну картину.
У хлопчиків переважає спосіб мислення, який має тенденцію оцінювати речі буквально, аналізуючи тільки окремі факти. Це називається ірраціональне мислення, яке надає більше значення перевагам поведінки, а не її потенційним ризикам. В принципі, ірраціональне рішення, імпульсивність та стимул до задоволення, викликаний дофаміном, є одними з основних причин ризикової поведінки.

7. Ірраціональна думка допомагає не блокувати себе перед вибором.
Всі зміни в мозку підлітка - навіть в основі якоїсь небезпечної поведінки - не слід розглядати тільки в негативному світлі. Ірраціональна думка, наприклад, також необхідна для того, щоб спокійно зустрітись зі страхом, пов'язаним із сепарацією. Зрештою, кожен вибір передбачає невеликий ризик. Вирішувати де навчатися, як віддалятися від сім'ї, виконувати роботу, змінювати друзів або пірнати в спорт, також вимагає здібностей не «загальмувати» в ретельному вивченні плюсів та мінусів (як це зробив би дорослий) .

8. У підлітковому віці нейрони та їх ланцюги зменшуються. І мозок фокусується на сильних сторонах.
Мозок реагує на те, як ми фокусуємо нашу увагу на нашій діяльності. Чим більше використовується ланцюг, тим сильніше він стає, чим менше він використовується, тим більш ймовірно, що його буде усунено в підлітковому віці. Ось чому, наприклад, краще навчитися грати на музичному інструменті в дитинстві (або до кінця підліткового віку): якщо ви не тренуєте це вміння, мозок в кінцевому підсумку усуне його.

9. Великі можливості юності: підлітки повинні експериментувати.
Експериментувати - це в крові у підлітків. Якщо дорослі блокують такі прагнення, та запобігають прояву пристрасті до нового, діти ізолюють себе. Тому для дорослих реальним завданням є сприймати здібності та потенціали підліткового розуму як сильні, а не слабкі сторони. Поважати не означає не встановлювати обмежень, а визнавати наміри, що лежать в основі дії.

10. Розуміння та діалог: виграшний рецепт, щоб допомогти дитині-підлітку.
Підліткова поведінка, як відмова та бунт, здається випробовуванням для сім'ї, і практично вписана в ДНК. Це універсальна поведінка, яка «керується» за допомогою гарного діалогу. Тому, мінімальна мета всіх батьків полягає в тому, щоб допомогти дитині жити в ці роки, не завдаючи серйозної шкоди самій собі або іншим. Навіть найскладніші ситуації стають керованими при співробітництві між поколіннями.

Необхідно зрозуміти, коли краще говорити або мовчати, встановлювати обмеження або дозволяти, бути поруч в моменти невпевненості та втішати, коли щось йде не так. Правильне уявлення про те, як працюють мізки підлітків, - це цінний ресурс, щоб разом долати труднощі кожного дня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: підлітки, підліток


Система Orphus

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:


Новини по темі

Педіатри університету Кейптауна провели дослідження і стверджують, що дитина повинна спати з батьками як мінімум до 3 років. На їхню думку, спільний с

Спільний сон з дітьми повинен бути до 3 років - дослідження

Сімейні справи | 12:00, 30.07.2022

Педіатри університету Кейптауна провели дослідження і стверджують, що дитина повинна спати з батьками як мінімум до 3 років. На їхню думку, спільний сон не тільки заспокоює малюка, а й покращує роботу його серця.

Високий, привабливий, смішний, розумний, досвідчений, поділяє ваші захоплення – коли справа доходить до побачень, у кожного з нас є свої «списки бажан

8 способів визначити, чи сумісні ви та ваша половинка

Психологія | 09:00, 30.07.2022

Високий, привабливий, смішний, розумний, досвідчений, поділяє ваші захоплення – коли справа доходить до побачень, у кожного з нас є свої «списки бажань». Але ці характеристики мають мало спільного з сумісністю та довгостроковим щастям. Крім того, сум

Подружні пари можуть з часом розійтися, як фізично, так і емоційно, що негативно впливає на задоволеність стосунками. Дійсно, подружнє консультування

Сила перегляду сімейних фотографій

Сімейні справи | 00:30, 30.07.2022

Подружні пари можуть з часом розійтися, як фізично, так і емоційно, що негативно впливає на задоволеність стосунками. Дійсно, подружнє консультування та терапія є потужною індустрією, що швидко розвивається. Але згідно з дослідженнями, посилення почу

Вазектомія назавжди позбавляє чоловіка можливості заплідніти жінку. Як правило, процедура дуже ефективна: за даними Американської академії сімейних лі

Як завагітніти, якщо ваш партнер переніс вазектомію?

Вагітність та пологи | 08:30, 29.07.2022

Вазектомія назавжди позбавляє чоловіка можливості заплідніти жінку. Як правило, процедура дуже ефективна: за даними Американської академії сімейних лікарів, лише 15 із 10 000 пар завагітніли в перший рік після вазектомії. Хоча це хороша новина для па

За останньою статистикою, все більше дітей народжуються у підлітків у віці від 15 до 19 років. Хоча виховання дітей у підлітковому віці, безумовно, є

Недоліки бути молодими батьками

Сімейні справи | 19:00, 28.07.2022

За останньою статистикою, все більше дітей народжуються у підлітків у віці від 15 до 19 років. Хоча виховання дітей у підлітковому віці, безумовно, є проблематичним у багатьох відношеннях, навіть молоді батьки, яким близько 20 років, можуть зіткнутис

По-перше, треба пам’ятати, що чоловік — не машина для заробляння грошей, і не варто одразу його відправляти відпочивати на канапу. Він — особистість,

Як жінці і чоловікові розподілити свої обов’язки в сім'ї?

Сімейні справи | 10:00, 26.07.2022

По-перше, треба пам’ятати, що чоловік — не машина для заробляння грошей, і не варто одразу його відправляти відпочивати на канапу. Він — особистість, яка допомагає реалізовуватися жінці як матері, задовольняє потреби сім’ї та є підтримкою. Звісно, у

Експерти проєкту «Підтримай дитину», створено за сприяння Міносвіти, підготували базові поради для дорослих, як доречно будувати стосунки з дитиною, щ

Поради батькам: Як допомогти дитині, у якої стрес

Сімейні справи | 05:00, 24.07.2022

Експерти проєкту «Підтримай дитину», створено за сприяння Міносвіти, підготували базові поради для дорослих, як доречно будувати стосунки з дитиною, що переживає посттравматичний стрес.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: