Якщо підліток сперечається з батьками: добре це чи погано?

Adoption
Date
  • 271 Переглядів
У п'ятницю ввечері підліток запитує: «Можна я сьогодні залишуся ночувати у друга?», хоча ви вже говорили йому, що забороняєте залишатися на ніч у товариша. Зазвичай ми наполягаємо на своєму, але іноді змінюємо свою думку, однак не через те, що не вважаємо своє слово важливим, а тому, що перше рішення було прийнято без достатніх підстав. У батьків суперечки з підлітком викликають стрес і думки про те, що дитина їх не поважає. Ми побоюємося, що наші дії приведуть до того, що підліток отримає владу в родині. Це викликає занепокоєння. Однак дослідження свідчать, що суперечки й розбіжності з підлітком можуть мати користь для нього.

7813_5.jpg (40.12 Kb)


Американські психологи провели дослідження, у ході якого з'ясували, що підлітки не бачать нічого поганого в розбіжностях з батьками. Багато підлітків вважає, що це тільки зміцнює взаємини між ними, оскільки дає змогу побачити ту чи іншу ситуацію з точки зору батьків. Сім'ї, у яких конфлікти відбуваються час від часу, більш згуртовані, ніж ті, у яких вони відбуваються занадто часто або їх немає взагалі. Серед учасників дослідження 46 % матерів і всього 26 % дочок вважали, що суперечки руйнують стосунки між батьками й дітьми. Тут є ще один важливий момент: навіть якщо підліток просить багато чого, він зазвичай згоден і на менше. Наприклад, одна з учасниць дослідження просила в батьків дозволу зробити татуювання, але погодилася й на те, що їй дозволили купити пару взуття, яку вона хотіла. Це відбувається тому, що для підлітка важливіше, щоб його почули, а не виграти в суперечці.

Ще один погляд на природу суперечок між батьками й підлітками дає дослідження американських соціологів. Метою цієї розвідки було з'ясувати, чи є відмінності у вихованні дітей у сім'ях, що належать до робітничого, середнього й нижчого класу.

Соціологи з'ясували, що кожен соціальний клас дотримується своїх принципів виховання, які мають ті чи інші переваги й недоліки. Батьки, котрі належать до робітничого й нижчого класу, заохочували ігри дітей у дворі. У результаті діти, які виростають у таких сім'ях, більш самостійні, ніж діти, котрі належать до середнього класу. Вони можуть самі зайняти себе, менше конфліктують з однолітками. Такі діти також звикли поважати владу, більш слухняні, ніж їхні однолітки. З іншого боку, батьки – представники середнього класу – розглядають свою дитину як проект. Вони більше часу приділяють іграм зі своїми дітьми, записують їх у різні гуртки і спортивні секції, контролюють їхнє навчання в школі. Однак у таких сім'ях діти менш самостійні, частіше сперечаються з батьками. Найнесподіваніше в цьому те, що діти, які належать до середнього класу, мають більші вимоги до життя порівняно з рештою однолітків. Суперечки з батьками виникали в них через те, що діти не сприймали владу батьків як належне, прагнучи отримати значні привілеї.

Вочевидь, часті суперечки не дають користі. Є імовірність того, що дитина, яка часто сперечається в підлітковому віці, виростає вимогливою. Але наступного разу, коли підліток не захоче їхати до бабусі або вчасно повертатися додому, пам'ятайте, що суперечка з цього приводу може бути корисною і для його розвитку, і для ваших взаємин.

Щоб упоратися зі стресом у таких ситуаціях, використовуйте просту техніку. Перш ніж зайняти якусь позицію, віднесіть її до однієї з трьох груп. До першої групи належить усе, що викликає небезпеку для дитини. Ці рішення не обговорюються (наприклад, прохання дитини вести машину під час поїздки, якщо вона ще недосвідчений водій). До другої групи належать різні обставини, які можуть змінюватися. Наприклад, дитина повинна о 10-й годині вечора повертатися додому, але на вихідних можуть бути винятки з цього правила. До третьої групи належать проблеми, які ви спочатку вважаєте важливими, але насправді вони не досить істотні (наприклад, підліток хоче купити що-небудь).

Батьки можуть припускатися помилок, переоцінюючи важливість предмета суперечки з підлітком. Наприклад, питання про те, коли дитині повертатися додому, батьки спочатку можуть відносити до першої групи, у той час як воно насправді належить до другої.

У вихованні підлітків важлива гнучкість. Діти гнучких батьків краще вміють пристосовуватися до життєвих обставин, аніж діти авторитарних або ліберальних батьків. Такі діти щасливіші, краще вчаться в школі, встановлюють міцніші взаємини з батьками, ніж їх однолітки.

І запам'ятайте: підлітки прагнуть не підпорядковуватися батькам, а здобути хоча б трохи самостійності у своїх діях. Вони хочуть ходити на вечірки, купувати модні речі, грати в комп'ютерні ігри тощо. Це їхні природні бажання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: підліток сперечається з батьками


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Діти добре запам'ятовують сварки, і поступово лайка стає для них нормою. Ми розповімо, чому батькам у жодному разі не можна сваритися перед дітьми.

Чому батькам не варто сваритися, коли дитина поруч?

Сімейні справи | 10:30, 26.02.2024

Діти добре запам'ятовують сварки, і поступово лайка стає для них нормою. Ми розповімо, чому батькам у жодному разі не можна сваритися перед дітьми.

Перша дитина у родині переживає цікаві зміни: у певний момент з єдиної вона перетворюється на старшу. До того ж додаються нові обов'язки, докори і зав

З яких причин у старших дітей дорослішання відбувається раніше?

Дитина | 14:50, 24.02.2024

Перша дитина у родині переживає цікаві зміни: у певний момент з єдиної вона перетворюється на старшу. До того ж додаються нові обов'язки, докори і завищені очікування. Ми назвемо причини, через які старші діти дорослішають швидше.

Розлучення батьків — завжди великий стрес для дитини, який може посилитися, якщо батьки не можуть знайти спільну мову після того, як родина розпалася.

Як бути, якщо колишній чоловік погано впливає на вашу спільну дитину?

Мама | 00:30, 24.02.2024

Розлучення батьків — завжди великий стрес для дитини, який може посилитися, якщо батьки не можуть знайти спільну мову після того, як родина розпалася. Рідкісні зустрічі з одним з батьків (зазвичай, батьком) можуть стати яскравим моментом кожного міся

Нерідко жінкам з дітьми від попередніх шлюбів буває дуже складно знайти нового супутника життя. Як тільки чоловіки чують про дитину, то одразу ж тікаю

Як жінці з дитиною знайти хорошого чоловіка?

Мама | 12:10, 23.02.2024

Нерідко жінкам з дітьми від попередніх шлюбів буває дуже складно знайти нового супутника життя. Як тільки чоловіки чують про дитину, то одразу ж тікають. Психологи розкажуть, як знайти любов.

Як вважає відомий письменник і психолог Ліз Бурбо, серед всіх психологічних травм дитинства можна виділити 5 найбільш поширених і найбільш сильно впли

5 найбільш поширених психологічних травм з дитинства

Дитина | 08:30, 23.02.2024

Як вважає відомий письменник і психолог Ліз Бурбо, серед всіх психологічних травм дитинства можна виділити 5 найбільш поширених і найбільш сильно впливаючих на формування особистості дитини.

Напевно, кожна жінка, проживши зі своїм чоловіком під одним дахом кілька років, замислюється про поповнення у родині, однак визначити наскільки гарним

Ознаки, за якими можна зрозуміти, що чоловік буде гарним батьком

Мама | 07:40, 23.02.2024

Напевно, кожна жінка, проживши зі своїм чоловіком під одним дахом кілька років, замислюється про поповнення у родині, однак визначити наскільки гарним батьком буде ваш супутник досить складно. І тим не менше, існують ознаки, які допоможуть вам зрозум

Не можна грати на протилежній стороні. Ніколи. Навіть якщо дитина тисячу разів не права.

Психологи пояснили, чому батькам завжди треба бути на боці дитини?

Сімейні справи | 06:20, 23.02.2024

Не можна грати на протилежній стороні. Ніколи. Навіть якщо дитина тисячу разів не права.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: