Дитина часто хворіє: що робити?

Adoption
Date
  • 188 Переглядів
Часто батьки стикаються з тим, що дитина постійно хворіє: не встигла одужати після чергового ГРЗ, як знову кашляє та скаржиться на біль у горлі. Щоб знизити частоту рецидивів, дорослі намагаються убезпечити дитину від можливих небезпек: забороняють гуляти в холодну пору року, надмірно тепло одягають, не провітрюють кімнати, стежать, щоб не було протягу. Але така поведінка не тільки не захищає дитину від хвороб, а, навпаки, робить її більш уразливою до вірусів і бактерій. Чому так і як зміцнити дитячий імунітет?

85_5.jpg (61.98 Kb)


В останні роки поняття «часто хворих» змінюється, наприклад, за статистикою ВООЗ, дитина до 5 років застуджується 6-8 разів на рік, і це вважається нормою. При цьому спостерігаються характерні ознаки дитячої респіраторної інфекції:

- виділення з носу;
- підвищена температура;
- біль у горлі;
- слабкість і млявість;
- втрата апетиту;
- кашель.

Але в деяких випадках малюк відчуває лише один-два симптоми, наприклад, постійні виділення з носа або регулярні покашлювання без лихоманки чи загального нездужання. У такому разі потрібно звернутися за допомогою до педіатра – будь-які ознаки хвороби вказують на ослаблення імунітету та вимагають лікування.

Чому одні діти хворіють частіше за інших?
З народження людина постійно стикається з інфекціями, вірусами та бактеріями, присутніми в ґрунті, воді, повітрі. Але здебільшого контакт навіть із небезпечним патогеном не призводить до розвитку захворювання. Це працюють захисні сили організму. За попадання інфекційного агента в тіло його швидко виявляють і усувають спеціальні імунні клітини – лімфоцити. Вони реагують на специфічні білки, що виробляються вірусом чи бактерією. Але в дітей імунна система недосконала.

Імунітет формується під час внутрішньоутробного розвитку. Якщо на плід впливають негативні фактори (мати перенесла інфекційні хвороби, вживала алкоголь або наркотики, змушена була приймати сильнодіючі медикаменти), то імунна система немовляти буде серйозно ослаблена. І навіть якщо малюк народжується абсолютно здоровим, його імунітет набагато слабший, ніж у дорослої людини.

Певною мірою імунна система формується лише до 5-6 років. У перші місяці життя немовля захищають антитіла, які містяться в материнському молоці. Раннє переведення на штучне вигодовування підвищує ризик інфекційних захворювань.

Захисні сили організму послаблюють:

- хворобливі стани, такі як рахіт, дисбактеріоз або авітаміноз. Нестача поживних речовин порушує метаболічні процеси, що впливає на роботу імунної системи;
- нещодавно перенесені захворювання. Наприклад, дитина, яка перехворіла на грип, легше може «підхопити» інший вірус. Нормальна робота імунітету поновлюється протягом 2-4 тижнів після хвороби;
- хірургічні втручання та травми (переломи, порізи). Організм витрачає всі ресурси на регенерацію тканин, що також знижує захисну функцію;
- прийом деяких медикаментів. Деякі лікарські препарати працюють як імуносопресори, тобто пригнічують вироблення антитіл. Це робить організм уразливим до атаки патогенів – дитина починає частіше хворіти.

Істотно підривають імунітет несприятливі чинники довкілля: проживання у промисловому районі, тютюновий дим у квартирі (пасивне куріння). Незбалансоване харчування, малорухливий спосіб життя, підвищені інтелектуальні та фізичні навантаження також порушують роботу імунної системи.

Навіть якщо імунітет ослаблений, захворювання не розвивається, поки дитина не стикається зі збудником. Тому діти починають частіше хворіти після вступу до дитячого садка.

Багато батьків дивуються, чому малюк, практично не схильний до застуди вдома, стає «хворобливим», коли починає ходити в садок. Імунна система дитини адаптувалася до всіх патогенів, з якими стикалася в домашній обстановці. Лімфоцити навчилися розпізнавати звичні віруси та швидко пригнічувати їх. Але як тільки середа змінилася (дитина йде в дитячий садок, грає в пісочниці), її організм піддається атаці нових мікробів. Як наслідок, малюк хворіє.

Намагаючись знизити кількість застуд, батьки надмірно опікуються дітьми: використовують антибактеріальні засоби гігієни, обмежують контакти з іншими дітьми. Створення стерильних умов не сприяє розвитку імунітету: навпаки, захисні механізми слабшають. І тільки-но дитина виходить з контрольованого середовища (наприклад, їде до бабусі, йде в гості), тут же ризикує захворіти.

Для зміцнення імунітету та зниження частоти рецидивів педіатри рекомендують не пропускати вакцинацію та зміцнювати імунітет дітей з перших днів життя.

Вакцинація дітей, що часто хворіють
Вакцинація – ефективний профілактичний метод, який зменшує ризик розвитку захворювань серед дітей. Імунізація проводиться згідно з Національним календарем щеплень, який можна запросити у вашого педіатра. Але якщо імунітет дитини ослаблений, вона застуджується частіше, ніж однолітки, лікарі рекомендують додатково вакцинувати малюка від:

- грипу;
- вітряної віспи;
- пневмококової інфекції;
- гемофільної інфекції;
- менінгококової інфекції.

Як працює вакцина? Препарат створюється на основі білків, що містяться у вірусах і бактеріях. Внаслідок введення в організм, вони викликають реакцію з боку імунітету: лімфоцити «розпізнають» загрозу і починають виробляти антитіла. Так формується правильна імунна відповідь. У майбутньому, якщо дитина зіткнеться з «живим» збудником, його імунітет розпізнає загрозу та швидко придушить патоген – дитина не заразиться.

У вакцинах не містяться збудники в активній формі, це безпечні препарати, що не призводять до розвитку захворювання. Однак перед вакцинацією необхідно пройти огляд у педіатра. Оскільки щеплення створює додаткове навантаження на імунітет, воно має низку протипоказань. Так, вакцинацію необхідно відкласти, якщо у дитини спостерігається:

- гостра інфекція чи хронічне захворювання на стадії загострення;
- індивідуальна нестерпність компонентів вакцини;
- імунодефіцитний стан.

Інфекція є відносним протипоказанням: щеплення можна робити, тільки-но нормалізується температура тіла та пройдуть виражені симптоми хвороби. Алергія та імунодефіцит – абсолютні протипоказання: лікар підбирає інші методи імунізації.

Як проводиться вакцинація дітей, що часто хворіють? Щоб зробити щеплення, слід записатися прийом у відділення педіатрії. У призначений час вас прийме лікар, який проведе візуальний огляд юного пацієнта, виміряє температуру, збере анамнез. Якщо немає жодних протипоказань до вакцинації, педіатр підбере відповідний препарат з урахуванням віку дитини, хронічних захворювань, інших індивідуальних особливостей.

Для формування стійкої імунної відповіді до деяких інфекцій потрібна періодична ревакцинація. Про це також розповідає лікар на огляді. Після щеплення може розвинутись тимчасова реакція на вакцину, що включає:

- незначне підвищення температури;
- набряк і почервоніння в місці уколу;
- зниження апетиту;
- млявість та апатія.

Також можуть з'явитись виділення з носа (у невеликих кількостях), першіння в горлі. Усі симптоми виражені слабко та проходять протягом 1-3 днів із моменту імунізації. До небезпечних ознак належать:

- сильний жар (38,5);
- набряк у місці уколу понад 8 сантиметрів;
- утруднене дихання.

У цьому випадку необхідно негайно звернутися до лікаря: викликати педіатра додому або зателефонувати до швидкої допомоги. Можливо, у малюка розвинулася алергічна реакція на препарат.

Вакцинуючи дітей слід пам'ятати, що деякі захворювання мутують, наприклад, з'являються нові штами грипу, від яких не захищають раніше зроблені щеплення. Тому проходити вакцинацію варто регулярно (попередньо проконсультувавшись з вашим лікарем).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: дитина часто хворіє


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Батьки знають, що як тільки дитина йде в садок, вона починає хворіти. Так організм пристосовується до нових умов і вчиться боротися з вірусами, виробл

Організм дітей розучився захищатися: німецькі лікарі лякають прогнозами

Хвороби | 06:20, 10.04.2024

Батьки знають, що як тільки дитина йде в садок, вона починає хворіти. Так організм пристосовується до нових умов і вчиться боротися з вірусами, виробляючи імунітет. Однак, у німецьких лікарів сумні прогнози.

Для того, аби повністю

Які проблеми зі здоров'ям можуть з'явитися через сон із увімкненим світлом?

Здоров'я | 14:50, 09.04.2024

Для того, аби повністю "відключитися" від турбот і хвилювань, які були у нас протягом дня, дуже важливо подбати про якість сну. І, перш за все, - це вимкнути усе світло в кімнаті.

Виробники миючих засобів не рідко обманюють споживачів, запевняючи, що засіб їхнього виробництва є абсолютно безпечним навіть для дітей, тобто, ним мо

Що буде зі здоров'ям, якщо погано змити посуд від миючого засобу?

Здоров'я | 11:20, 09.04.2024

Виробники миючих засобів не рідко обманюють споживачів, запевняючи, що засіб їхнього виробництва є абсолютно безпечним навіть для дітей, тобто, ним можна мити дитячий посуд. Проте, це абсолютна брехня! Немає такого засобу, який би не шкодив нашому зд

Часто батьки недооцінюють ризики проявів алергічної реакції на ті чи інші ліки або продукти харчування. А це дуже небезпечно!

Як надати допомогу дитині при анафілактичному шоці?

Дитина | 10:30, 09.04.2024

Часто батьки недооцінюють ризики проявів алергічної реакції на ті чи інші ліки або продукти харчування. А це дуже небезпечно!

У дітей трапляються захворювання (зміни) шкіри, які можуть лякати батьків, проте, вони не потребують лікування.

Лікар розповів про дитячі хвороби шкіри, які не треба лікувати

Хвороби | 01:20, 09.04.2024

У дітей трапляються захворювання (зміни) шкіри, які можуть лякати батьків, проте, вони не потребують лікування.

Сьогодні кожна третя людина в Україні так чи інакше відчувала панічну атаку хоча би раз в житті. Ви не завжди можете одразу розпізнати її, проте, дуже

Як зупинити панічну атаку: поради фахівця

Здоров'я | 08:30, 08.04.2024

Сьогодні кожна третя людина в Україні так чи інакше відчувала панічну атаку хоча би раз в житті. Ви не завжди можете одразу розпізнати її, проте, дуже важливо знати, як допомогти собі (чи знайомій людині, у якої вона сталася) впоратися з цим станом.

У нарроді побутує думка, що від кишкових захворювань, що супроводжуються поносом, рвотою і ацетонемічним синдромом, можна позбутися за допомогою кока-

Чи можна лікувати ацетонемічний синдром у дитини кока-колою?

Хвороби | 07:40, 08.04.2024

У нарроді побутує думка, що від кишкових захворювань, що супроводжуються поносом, рвотою і ацетонемічним синдромом, можна позбутися за допомогою кока-колою. Чи так це насправді?

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: