Хвороби недоношених дітей: чого варто боятись?

Adoption
Date
  • 196 Переглядів
Навіть немовлята, що народилися вчасно, нерідко змушують своїх батьків сильно турбуватися щодо їхнього здоров'я. Що вже й казати про батьків недоношених діток. На них чатують серйозні потенційні дитячі захворювання та ускладнення, про які їм, як мінімум, варто знати.

4659_1.jpg (21.69 Kb)

Недоношеними вважаються діти, народжені до 37 тижня вагітності. Таким дітям доведеться дуже нелегко в перші місяці свого «дострокового» життя — адже їм належить не тільки інтенсивно наздоганяти своїх однолітків у зростанні та вазі, а й сміливо чинити опір безлічі потенційно небезпечних патологій. Про найпоширеніші з них — розповімо докладно.

Найчастіше після народження недоношені діти на деякий час поміщаються у стаціонар, у відділення інтенсивної терапії, де фахівці-неонатологи уважно стежать за їх здоров'ям, а також здійснюють заходи щодо виходжування недоношених дітей.

У багатьох недоношених дітей деякий час відсутній смоктальний рефлекс - харчування таких малюків здійснюється за допомогою спеціального зонда. Деякі не можуть самостійно дихати – їх приєднують до відповідної апаратури.

До найважливіших особливостей недоношених дітей належать:

- незріла центральна нервова система (ЦНС), що виявляється у млявості дитини, хаотичних рухах ручок та ніжок, відсутності смоктального рефлексу;

- не сформована система шлунково-кишкового тракту, надмірно малий обсяг шлунка і слаборозвинена кишкова мускулатура;

- незріла здатність до терморегуляції (саме тому більшість недоношених дітлахів потребують перебування у теплих та вологих кувезах);

- нерозвинена дихальна система (у сильно недоношених дітей, як правило, у момент народження легені не здатні самостійно розкритися і наповнитися повітрям), що виражається в поверхневому «рваному» диханні та зупинках дихання при перевантаженні (наприклад, через плачу);

- незріла шкіра, яка дуже вразлива до впливу мікробів та легко травмується навіть при звичайному дотику.

Під постійним наглядом лікарів-неонатологів відділення інтенсивної терапії недоношена дитина перебуває доти, доки її життєві та фізичні показники не наблизяться до норм народженої вчасно дитини.

І, звичайно ж, поряд з виходжуванням та дорощуванням недоношених немовлят у стаціонарах здійснюється і ретельний їх медичний огляд щодо виявлення серйозних захворювань. Отже, у недоношених дітей найчастіше виявляються такі патології:

НЕДОРОЗВИНЕНІ ЛЕГЕНІ ТА ПАТОЛОГІЇ ДИХАННЯ
Більшість дітей легені формуються на 36 тижні вагітності. Хоча існують і винятки, адже розвиток кожної дитини відбувається індивідуально. Якщо мати вже знає, що дитина народиться раніше терміну, вона може замовити процедуру амніоцентезу (взяття на пробу навколоплідних вод для лабораторного дослідження), за допомогою якої можна перевірити рівень зрілості плоду. У деяких випадках для того, щоб прискорити формування легень у плода, до пологів матері можуть зробити ін'єкцію стероїдів. Недоношена дитина, легені якої ще не сформувалися, ризикує зіткнутися з такими ускладненнями:

Респіраторний дистрес-синдром , що викликає у дитини різке, нерегулярне дихання. У цьому випадку виходжування недоношеної дитини проводять за допомогою подачі в легені додаткового кисню (апаратом дихальної підтримки) або використанням респіратора, або створенням постійного позитивного тиску в дихальних шляхах, або інтубацією трахеї. У важких випадках немовляті вводять дози поверхнево-активної речовини, якої не вистачає легень.

Транзиторне тахіпное новонароджених , тобто швидке поверхневе дихання. Цей стан може спостерігатися як у недоношених, так і немовлят повного терміну. Виходження недоношеної дитини в цьому випадку, як правило, проходить без медичного втручання та займає до кількох днів. Поки дихання новонародженого не нормалізувалося, використовують внутрішньовенну годівлю.

Бронхолегіювальна дисплазія легень виникає, коли пошкоджені легені новонародженого. На жаль, коли недоношених лікують за допомогою апарату штучної вентиляції, їх легкі, через свою слабкість, не завжди можуть витримати постійний тиск, що нагнітається апаратом. Недоношені діти, яких поміщали в апарат штучної вентиляції більш як на двадцять вісім днів, наражаються на високий ризик розвитку БЛД.

Пневмонія недоношених дітей

Ще один важкий наслідок, з яким найчастіше стикаються недоношені дітлахи — пневмонія. Вона викликається інфекцією в тій ділянці легень, яка задіяна в обміні вуглекислого газу та кисню. Запалення, що виникає, зменшує об'єм простору, доступного для обміну повітря. Це може призвести до того, що організм дитини не отримуватиме кисень у потрібній кількості.

У цьому випадку лікування недоношених дітей включатиме антибіотики, а також постачання організму додатковим киснем та інтубацію. Якщо пневмонію вчасно не почати лікувати, вона може розвинутись у смертельну інфекцію або призвести до сепсису чи менінгіту.

РЕТИНОПАТІЯ НЕДОНОШЕНИХ
Це вкрай небезпечне захворювання, яке вражає недорозвинені судини та капіляри в очах недоношених дітей. Ретинопатія недоношених може проходити м'яко, без видимих ​​дефектів, або може проходити у тяжкій формі з утворенням нових кровоносних судин (неоваскуляризація) та призвести до відшарування сітківки, і навіть часом – до сліпоти.

При лікуванні легкої ретинопатії лікар може прописати курс спеціальних крапель (вітамінних чи гормональних препаратів). У складних випадках вдаються до хірургічного втручання, мета якого - зупинити відшарування сітківки ока.

Крім того, варто відзначити, що більшість хвороб, які мають у здорових дітей один режим протікання, у недоношених дітей проявляються інакше. Наприклад, звичайна жовтяниця новонароджених, яка у дітлахів, що народилися вчасно, проходить зазвичай за 1-2 тижні, у недоношених може царювати до 4-5 тижнів. Також у недоношених дітей у рази вищі ризики пахової грижі, анемії, синдрому раптової смерті немовляти уві сні, дисплазії тазостегнового суглоба та бронхіальної астми.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: хвороби недоношених дітей, недоношені діти


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Дослідники католицького дослідницького університету міста Левен, Бельгія (KU Leuven) виявили біологічний механізм, який пояснює, чому деякі люди відчу

Вчені розкрили механізм, який викликає синдром подразненого кишечника

Хвороби | 01:30, 04.06.2023

Дослідники католицького дослідницького університету міста Левен, Бельгія (KU Leuven) виявили біологічний механізм, який пояснює, чому деякі люди відчувають біль у животі, коли вживають певну їжу.

Часто можуть траплятися такі ситуації, коли перед важливим іспитом чи співбесідою почав боліти живіт або ж раптово зникав голос перед важливим виступо

Як негативні емоції можуть призвести до хвороб?

Хвороби | 08:00, 03.06.2023

Часто можуть траплятися такі ситуації, коли перед важливим іспитом чи співбесідою почав боліти живіт або ж раптово зникав голос перед важливим виступом на конференції. Це виникає через вразливість тіла до емоцій людини.

Медики активно використовують терапію за допомогою тварин. Особливо популярними є лікування кішками, кіньми та дельфінами.

Які хвороби лікують тварини?

Хвороби | 07:00, 03.06.2023

Медики активно використовують терапію за допомогою тварин. Особливо популярними є лікування кішками, кіньми та дельфінами.

В Австралії дослідники університету в Квінсленді виявили, що антидепресант флуоксетин сприяє формуванню стійкості багатьох бактерій до антибіотиків.

Лікарі розповіли, у чому головна шкода антидепресантів

Психологія | 08:00, 02.06.2023

В Австралії дослідники університету в Квінсленді виявили, що антидепресант флуоксетин сприяє формуванню стійкості багатьох бактерій до антибіотиків.

Вчені провели експеримент і з’ясували позитивний вплив плавання у холодній воді. Про це йдеться у дослідженні британських дослідників з Університетськ

Назвали спосіб, який допоможе позбутися депресії

Здоров'я | 05:00, 02.06.2023

Вчені провели експеримент і з’ясували позитивний вплив плавання у холодній воді. Про це йдеться у дослідженні британських дослідників з Університетського коледжу Лондона і Портсмутського університету.

Спробуємо розібратися, які симптоми та причини геморою після пологів, як ми можемо його розпізнати та вилікувати.

Післяпологовий геморой: симптоми і лікування

Післяпологовий період | 05:00, 01.06.2023

Спробуємо розібратися, які симптоми та причини геморою після пологів, як ми можемо його розпізнати та вилікувати.

Остеопороз - це захворювання, пов'язане зі зниженням щільності кісток, що призводить до підвищеного ризику переломів. Зазвичай остеопороз вважається п

Ознаки раннього остеопорозу в молодому віці

Хвороби | 14:00, 31.05.2023

Остеопороз - це захворювання, пов'язане зі зниженням щільності кісток, що призводить до підвищеного ризику переломів. Зазвичай остеопороз вважається проблемою старших людей, але все більше молодих людей стикаються з цим станом. Ранні ознаки остеопоро

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: