Криза 5 років у дитини: поради батькам

Adoption
Date
  • 123 Переглядів
Кожна дитина - це особистість. Вона розвивається і росте, не залежно від того, які стандарти прописані для її віку в книжках. Одні діти починають швидше розвиватися, інші - пізніше. Та є дещо, що об'єднує усіх - це психологічний розвиток. Ми маємо на увазі певні вікові кризи, коли дитина стрімко розвивається, змінює уподобання і хоче усім показати своє "Я". У цьому немає нічого поганого з точки зору психології, проте, батькам далеко не завжди легко проживати ці тижні. Тож сьогодні розповідаємо, як мамі і татові пережити цей непростий період.

3789_15.jpeg (22.42 Kb)


Щодня розвивається психіка дитини. Через капризи, емоційні сплески та непередбачувану поведінку формується особистість малюка. Нерідко дітей починає "переслідувати" почуття самотності. Діти хочуть привернути увагу старших, щоб підтвердити важливість особистої думки.

У 5-річному віці дитина намагається знайти своє місце у системі людських взаємин. Він не може впоратися із потоком інформації, тому виплескує напругу через впертість. Дитина стикається з труднощами, які може вирішити самостійно.

5-річний малюк не вміє висловлювати свої емоції. Виникає конфлікт між реальними можливостями та бажаннями дитини. Внаслідок цього у дошкільнят трапляються істерики, зриви, агресія. З віком дитина навчиться стримувати свої емоційні пориви.

Ознаки початку кризи
Батьки повинні розуміти, що дитина починає кризу. У кризовий період дошкільнята стають дуже непосидючими, надто активними.

Страхи – одна з численних ознак кризи. Деякі діти починають боятися темряви чи самотності. До страхів часто додаються переживання про хворобу, сумне майбутнє або навіть смерть близьких людей. Така поведінка завдає неприємностей дитині та її батькам.

Інші ознаки кризи 5-річного віку:

- підвищена цікавість;
- бажання робити все навпаки;
- невдоволення;
- прагнення самотності;
- неспокійний сон;
- порівняння себе з іншими дітьми.

Ще одна ознака кризи – непослух. Маля починає протестувати, сперечатися з дорослими. Він відмовляється виконувати вимоги мами та тата, старших братів чи сестер. Дитина часто передражнює старших, переймає звички та намагається бути дорослою.

Що робити батькам?
Батьки повинні чітко окреслити межі дозволеного. Це питання безпеки, адже діти відчувають себе захищеними, якщо в їхньому житті є певна система правил.

Не потрібно підлаштовуватися під бажання дитини та змінювати прийняті рішення. Не варто запроваджувати масу обмежень, табу, заборон. У будь-яких ситуаціях батьки повинні зберігати самовладання та самоконтроль. За правильної реакції батьків на примхи дитини криза пройде максимально швидко.

Потрібно розвивати здібності та таланти дитини. Нехай малюк співає, грає у футбол, танцює, малює чи займається іншою улюбленою справою. Батьки повинні підтримувати дитину, якщо щось не виходить.

Можна призначити дитині регулярні домашні обов'язки, наприклад, прибирання дитячої. У такий спосіб дошкільник розумітиме, що він дорослий та самостійний. Необхідно обов'язково дякувати малюку за допомогу, щоб підвищити його самооцінку.

Нехай дитина більше гуляє, катається на велосипеді, бігає. Фізичні навантаження підуть малюкові на користь. Відомо, що фізична активність скорочує кількість істерик, що забирає зайву енергію.

Заборони для батьків
При яскравих моментах непослуху дитини батьки впадають у паніку. Не варто піддаватися панічним настроям, щоб не погіршити ситуацію. Найпоширеніша помилка – фізичні покарання для малюка. Це неправильний вихід із ситуації.

Батькам категорично не можна допускати:

- прояви люті та гніву;
- критики, якщо в дитини щось виходить;
- зневажливої ​​інтонації у розмовах з малюком;
- надмірної опіки;
- рукоприкладства;
- обмежень фізіологічних потреб дитини уві сні, їжі.

Не можна ігнорувати поведінку примхливого малюка. Слід відразу ж припиняти агресію дитини. Він повинен знати, що навіть у пориві емоцій не можна давати волю рукам.

Потрібно прислухатися до слів та думки дитини. Для дітей у 5-річному віці важлива свобода вибору. У такий спосіб дошкільнята навчаються приймати самостійні рішення, озвучувати свою думку. Багато важить для малюка похвала від батьків.

Поради психолога
Криза 5 років - період, якого не можна уникнути при дорослішанні дитини. Досвідчені психологи рекомендують більше розмовляти з дошкільнятами, налагодити з ним довірчі стосунки. Не можна ігнорувати будь-які питання дитини.

У конфліктних ситуаціях слід шукати компроміси. Якщо дитина відмовляється від денного сну, можна замінити відпочинок іншим спокійним заняттям. Можна щось обговорити, перебуваючи у ліжку разом із малюком.

Можна доручати дошкільнику відповідальну та безпечну роботу. 5-річні хлопчики та дівчатка можуть насипати корм домашньому вихованцю, поливати квіти або перевіряти поштову скриньку. Дитина відчує, що дорослі довіряють їй важливі справи.

Потрібно проводити більше часу з малюком. Дорослі повинні відкласти свої справи на потім, щоб побути з коханим непосидою. Не варто забувати, що саме в 5-річному віці прихильність дитини до мами та тата досягає піку.

Криза 5 років - завершальний ступінь періоду дитинства. Батьки мають допомогти своєму чаду подолати нелегкий шлях.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: криза 5 років


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Мотивом дитячої агресії може стати занижена самооцінка. Коли дитина невпевнена в собі, вона сприймає навколишній світ як агресора, який тільки і норов

Причина дитячої агресії: занижена самооцінка

Дитина | 08:30, 19.07.2024

Мотивом дитячої агресії може стати занижена самооцінка. Коли дитина невпевнена в собі, вона сприймає навколишній світ як агресора, який тільки і норовить його образити.

Дуже часто батьки прагнуть виховати дитину «за образом і своєю подобою», тобто для таких батьків це не просто дитина, а дитина — проект.

Чому не можна виховувати «зручну дитину»?

Виховання | 01:20, 19.07.2024

Дуже часто батьки прагнуть виховати дитину «за образом і своєю подобою», тобто для таких батьків це не просто дитина, а дитина — проект.

Навіть коли дитина зовсім маленька, потрібно вчити її висловлювати бажання та потреби хоча б словонаслідуванням.

Розвивайте емоційний інтелект у дитини

Розвиток дитини | 14:50, 18.07.2024

Навіть коли дитина зовсім маленька, потрібно вчити її висловлювати бажання та потреби хоча б словонаслідуванням.

Діти не бачать перспективи. В одному з експериментів, що проводився в інституті Дурама, Англія, дітям різного віку пропонувалося намалювати картинку ч

Те, що діти знають, набагато важливіше за те, що вони бачать

Дитина | 12:10, 18.07.2024

Діти не бачать перспективи. В одному з експериментів, що проводився в інституті Дурама, Англія, дітям різного віку пропонувалося намалювати картинку чашки, що стояла перед їхніми очима.

Іноді батьки зриваються, коли дитяча поведінка стає дуже дратівливою. Найчастіше у таких випадках ігнорування працює краще.

Чому батькам не варто звертати увагу на дрібниці у поведінці дітей?

Виховання | 10:30, 18.07.2024

Іноді батьки зриваються, коли дитяча поведінка стає дуже дратівливою. Найчастіше у таких випадках ігнорування працює краще.

Вважається, що для дитини однаково шкідливі надлишок і нестача материнської любові: чи це так насправді?

Якими мають бути стосунки дитини з мамою?

Мама | 09:30, 18.07.2024

Вважається, що для дитини однаково шкідливі надлишок і нестача материнської любові: чи це так насправді?

Дитина хамить? Кричить на дорослих? Обзивається? Ви відмовляєтеся купити іграшку - влаштовує істерику? Відмовляється ходити на гуртки? Це такий характ

Хто винен, що дитина хамить батькам?

Психологія | 08:30, 18.07.2024

Дитина хамить? Кричить на дорослих? Обзивається? Ви відмовляєтеся купити іграшку - влаштовує істерику? Відмовляється ходити на гуртки? Це такий характер? І як з цим бути? Давайте дізнаватися.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: