Дитяче середовище впливає на розвиток мозку підлітка

Adoption
Date
  • 548 Переглядів
Дитяче середовище та соціально-економічний статус впливають на когнітивні здібності та розвиток мозку в підлітковому віці незалежно від генетичних факторів, повідомляють дослідники. Вчені демонструють, наскільки важливим є сімейне середовище не лише в ранньому дитинстві, але й протягом підліткового віку.

0893_content_e6608b-c399-4c65-bd0c-ae3e022a96de.jpg (.61 Kb)Дослідники Каролінського інституту у Швеції вивчили як фактори навколишнього середовища, так і новий генетичний показник – значення індексу, засноване на агрегації приблизно 5000 ділянок ДНК, які найбільше пов’язані з освітнім рівнем.

У дослідженні взяли участь 551 підліток із різних соціально-економічних середовищ Європи. У віці 14 років учасники здали зразки ДНК, провели когнітивні тести та зробили зображення мозку на МРТ-сканері, процес, який повторили через п’ять років.

У віці 14 років гени та середовище були незалежно пов’язані з когнітивними здібностями (вимірюваними за допомогою тестів робочої пам’яті) і структурою мозку. Однак вплив на навколишнє середовище був на 50-100 відсотків сильнішим, ніж генетичний. Відмінності в соціально-економічному статусі були пов'язані з відмінностями в загальній площі неокортекса.

«Попередня дискусія полягала в тому, чи існує якась особлива сфера, на яку впливає навколишнє середовище, наприклад довготривала пам’ять або мова», — каже Ніколас Джадд, докторант кафедри нейронаук Каролінського інституту та один із авторів дослідження. «Однак ми змогли показати, що ефект відбувається через неокортекс і тому, ймовірно, впливає на цілу низку функцій».

Генетичні відмінності також були пов’язані зі структурою мозку, впливаючи не лише на загальну площу мозку, але й зокрема на область правої тім’яної частки, яка, як відомо, важлива для математичних навичок, міркувань і робочої пам’яті. Це перший раз, коли була ідентифікована ділянка мозку, яка пов’язана з цим генетичним індексом.

Коли дослідники спостерігали за підлітками через п’ять років, вони змогли дослідити, як гени та середовище вплинули на розвиток мозку в підлітковому віці. Вони виявили, що хоча гени не пояснюють жодних церебральних змін, це пояснювало навколишнє середовище. Однак невідомо, який аспект навколишнього середовища відповідальний за це.

«Є ряд можливих пояснень, таких як хронічний стрес, дієта або інтелектуальна стимуляція, але дослідження показує, наскільки важливе навколишнє середовище не тільки в ранньому дитинстві», — каже головний дослідник Торкель Клінгберг, професор когнітивної нейронауки на кафедрі нейронауки Каролінського інституту. «Пошук найважливіших факторів навколишнього середовища для оптимізації розвитку дитинства та підлітків — це питання майбутніх досліджень».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: мама, сайт для мам, вагітність, дитина, пологи, дієта, середовище, навколишнє, середовища, навколишнього, пов’язані, дослідження, впливає, дослідники, розвиток


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Італійські вчені з Сієнського університету з'ясували, що сміх немовлят не завжди пов'язаний із щастям та іншими позитивними емоціями.

Вчені пояснили парадокс дитячого сміху

Дитина | 08:30, 12.07.2024

Італійські вчені з Сієнського університету з'ясували, що сміх немовлят не завжди пов'язаний із щастям та іншими позитивними емоціями.

Для того, щоб заспокоїти біль у яснах, знадобиться лише вода, маленькі махрові серветки та формочки для кексів.

Названо простий спосіб допомогти малюкові при прорізуванні зубів

Немовля | 07:40, 12.07.2024

Для того, щоб заспокоїти біль у яснах, знадобиться лише вода, маленькі махрові серветки та формочки для кексів.

В останні роки в розвинених країнах світу діти та підлітки все частіше страждають від психологічних та психічних проблем, серед них зростає рівень три

Психологи розповіли, що буде, якщо позбавити дітей часу на ігри

Ігри та іграшки | 01:20, 12.07.2024

В останні роки в розвинених країнах світу діти та підлітки все частіше страждають від психологічних та психічних проблем, серед них зростає рівень тривожності, депресії, суїциду. Досі фахівці списували цей ефект на захоплення молоді інтернетом та соц

Ваша дитина – шкільна знаменитість? Вчені вважають, що популярність може бути справжньою причиною проблем зі сном у дітей.

Стала відома несподівана причина безсоння у дітей

Дитина | 14:50, 11.07.2024

Ваша дитина – шкільна знаменитість? Вчені вважають, що популярність може бути справжньою причиною проблем зі сном у дітей.

Майже чверть дітей із симптомами струсу мозку не перевіряють на нього, особливо рідко – дітей молодшого віку. Це може призвести до проблем з поведінко

Стало відомо, у яких дітей менше шансів знайти друзів

Дитина | 12:10, 11.07.2024

Майже чверть дітей із симптомами струсу мозку не перевіряють на нього, особливо рідко – дітей молодшого віку. Це може призвести до проблем з поведінкою та до труднощів з пошуком друзів, це показало дослідження, опубліковане в журналі Brain Injury.

Закритість, відсторонення від розмов та ігнорування спільного дозвілля з батьками може говорити, що дитині не вистачає спілкування з близькими.

Як батькам зрозуміти, що дитині не вистачає спілкування з близькими

Сімейні справи | 10:30, 11.07.2024

Закритість, відсторонення від розмов та ігнорування спільного дозвілля з батьками може говорити, що дитині не вистачає спілкування з близькими.

Така субстанція, як слина, грає в житті малюків велику роль: вона тече у них з рота, коли ріжуться зуби, і вони щедро нагороджують нею усі предмети, д

Вчені з'ясували, чому немовлята намагаються всіх обслюнявити

Немовля | 09:30, 11.07.2024

Така субстанція, як слина, грає в житті малюків велику роль: вона тече у них з рота, коли ріжуться зуби, і вони щедро нагороджують нею усі предмети, до яких можуть дотягнутися і засунути в рот, а також усіх дорослих, які близько з ними контактують.

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: