Сучасні методи контрацепції: про що не можна забувати?

Adoption
Date
  • 538 Переглядів
В сучасному світі налічуються десятки різноманітних методів контрацепції. Про те, чому кожній дівчині так важливо розібратися в них, розповідає гінеколог Інна Ейсмонт.

4098_12.jpeg (18.12 Kb)

Чому жінки досі «обирають» аборт
Відомо, що серцебиття в ембріона починають діагностувати ультразвуком з 5-6 тижнів вагітності. На аборт жінки зважуються з кількох причин. Наприклад, вагітність бажана, але партнер не готовий. Приймаючи таке рішення, жінка прагне зберегти стосунки, але зазвичай вони все одно розпадаються. Докори сумління після цього ще довго переслідують її.

Буває, що вагітність небажана для самої жінки і настала внаслідок відсутності знань про контрацепцію; або порвався презерватив; або це наслідок зґвалтування (окрема категорія, що потребує обов’язкової психотерапії).

Трапляється, що вагітність бажана для обох партнерів, але розвиток ембріона пішов не за планом. Такі рішення приймаються дуже важко і потребують психологічної підтримки обох партнерів.

Так, у СРСР аборт був єдиним методом планування сім’ї, презервативи були рідкістю і надто дорогими у використанні. Спіраль поставити також наважувалася не кожна жінка, адже інформації було не так багато, як зараз.

Але ми, на щастя, живемо в сучасному світі, що дає нам багато інформації про контрацепцію. Тільки потрібно правильно її використовувати. І все одно існує певний відсоток жінок, які користуються ненадійними методами контрацепції, а саме перерваним статевим актом.

Рано чи пізно настає вагітність і доводиться приймати рішення. Навіть якщо жінка на цьому етапі своєї життя легко прийняла рішення про аборт, це не означає, що вона не пошкодує про свій вчинок у майбутньому. Крім психологічної травми не слід забувати і про можливе виникнення медичних ускладнень, що може впливати на фертильність у майбутньому. І саме тому краще запобігти вагітності, ніж її переривати.

Види контрацепції бувають різні:

- Природні (календарний метод, вимірювання базальної температури, лактаційна аменорея).
- Бар’єрні (презервативи, діафрагми, ковпачки, губки).
- Хімічні (сперміциди).
- Внутрішньоматкові девайси (спіралі гормональні та не гормональні).
- Гормональні контрацептиви.
- Хірургічні методи (стерилізація жіноча, чоловіча). Цей метод використовується дуже рідко, адже процес незворотний.
- Екстрена контрацепція: гормональні препарати, антипрогестини, спіралі.

До найбільш надійних та сучасних методів контрацепції відносять гормональну контрацепцію, використання внутрішньоматкових контрацептивів. Природні методи контрацепції вважаються ненадійними. Бар’єрний та хімічний методи надійні лише за умови вмілого їх використання.

Гормональна контрацепція
Завдання гормональної контрацепції — «притушити» овуляцію, згустити шийковий слиз (перешкоджає проникненню сперматозоїдів у матку), витончити ендометрій (перешкоджає імплантації заплідненої яйцеклітини), знизити рухливість сперматозоїдів.

До гормональної контрацепції відносять:
- Комбіновані (що мають 2 гормони — естроген + прогестерон) контрацептиви: комбіновані оральні контрацептиви (таблетки), вагінальне кільце «НоваРинг», контрацептивний пластир «Евра»
- Прогестагенові (мають 1 гормон) контрацептиви: таблетовані, ін’єкційні, імпланти, внутрішньоматкові гормональні системи «Мірена» та «Джайдес».

Серед прогестагенових контрацептивів широкого вжитку набули таблетки та гормональні спіралі. Прогестагенові таблетовані препарати («Лактинет», «Чарозетта») можуть використовувати жінки, які годують грудьми або яким протипоказані естрогени. Упаковка має 28 активних таблеток, які приймаються щоденно, в один і той же час без перерви. При грудному вигодовуванні першу упаковку починають через місяць після пологів. В іншому разі з першого дня менструального циклу. Протипоказання проти цього методу: вагітність, рак молочної залози наявний або перенесений, кровотечі з невідомої причини.

Комбіновані оральні контрацептиви (КОК)
Це метод найбільш поширений у світі, визнаний високоефективним та безпечним за умови відсутності протипоказань та дотримання режиму прийому. Цінність його для жінки полягає у зниженні ризику позаматкової вагітності (на 90%), ризику раку яєчників та ендометрію (на 50-80%), колоректального раку (на 40-50%), хоріонепітеліоми (на 100%), зниженні ризику захворювань молочної залози (на 40%). КОК мають лікувальний та профілактичний ефект при ендометріозі, міомі матки, дисфункційних маткових кровотечах, гіперпластичних процесах ендометрію, передменструальному синдромі.

Ефект від них залежить від виду прогестерону, що входить до складу препарату, адже естроген однаковий у всіх (виняток — препарат «Клайра»). Серед КОК розрізняють одно-, дво-, трифазні типи. Найчастіше використовують однофазні препарати (21 активна таблетка містить однакову кількість естрогену та прогестерону). Існують 2 види упаковок таблеток: по 21 та 28 штук. Упаковки з 21 таблеткою приймають за схемою: 21 день прийому, 7 днів перерви. В упаковках із 28 таблетками вже є таблетки без гормону, тому перерви у прийом не потрібно робити.

Важливо під час прийому КОК почати прийом першої упаковки у перший день менструації, пити таблетки в один і той же час, не пропускати таблетки, адже діє одна таблетка лише добу. Якщо режим прийому не влаштовує, то можна використовувати трансдермальний пластир «Евра» (зміна кожні 7 днів — 3 пластирі в упаковці + 7 днів перерви) або вагінальне кільце «НоваРинг» (носити 21 день + 7 днів перерви). Який саме препарат підходить жінці, визначає лікар, з урахуванням усіх особливостей, віку, супутніх захворювань. Використовувати їх можна тривалий час. Протипоказання до цього методу: вагітність, лактація, порушення кровообігу (тромбози), доброякісні або злоякісні пухлини печінки, перенесені чи наявні онкологічні процеси молочної залози та статевих органів, мігрені, гіпертонічна хвороба (160/100 мм рт. ст.), ускладнення цукрового діабету.

Внутрішньоматкові контрацептиви
Що стосується внутрішньоматкових контрацептивів, то, звичайно, краще зупинитися на гормональних спіралях («Мірена», «Джайдес»). Тому що негормональні девайси мають лише один плюс — контрацептивну дію — і використовуються жінками, яким протипоказана гормональна терапія. На противагу їм гормональні ВМС мають котрацептивний + профілактичний + лікувальний ефект. Потрібно пам’ятати, що при використанні гормональних ВМС менструальні виділення будуть набагато менші, а в деяких жінок узагалі можуть зникнути на період використання засобу. Спіралі встановлюються лікарем на 5 років (виняток «Джайдес» — 3 роки) за відсутності вагітності, запального процесу статевих органів, онкологічного процесу статевих органів, аномалій розвитку матки, захворювань, що деформують порожнину матки. Жінки з лактацією можуть встановити гормональну спіраль не раніше ніж через 6 тижнів після пологів. На грудне вигодовування та розвиток дитини метод не впливає.

У нашій країні аборти не заборонено. Однак я як лікар рекомендую планувати вагітність та користуватися сучасними контрацептивами. Як ви переконалися, їхній вибір сьогодні настільки великий, що дає можливість насолоджуватися інтимним життям і не думати про небажану вагітність. Бережіть себе! Ваше тіло у вас одне, і варто піклуватися про його безпеку, щоб у майбутньому не мати ні фізіологічних проблем, ні психологічних драм.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Теги: методи контрацепції


Система Orphus

Цікаво також:


Новини по темі

Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) — це протизаплідні таблетки, які містять у собі комбінацію з двох стероїдних гормонів (естрогену та прогестеро

Чого очікувати після початку прийому гормональних контрацептивів?

Мама | 07:30, 02.12.2023

Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) — це протизаплідні таблетки, які містять у собі комбінацію з двох стероїдних гормонів (естрогену та прогестерону). Існують також монокомпонентні гормональні таблетки, що містять тільки прогестин (міні-пілі). Та

Лікар-сексолог Євген Кульгавчук розповів, скільки сексу потрібно, щоб підтримувати здоров'я.

Лікарі розповіли, скільки сексу потрібно для здоров'я

Секс | 06:20, 01.12.2023

Лікар-сексолог Євген Кульгавчук розповів, скільки сексу потрібно, щоб підтримувати здоров'я.

Оргазм – це абсолютно особливі відчуття, які люди іноді відчувають в стані сексуального збудження, як поодинці, так і разом з партнером. Він настає пі

Як довго може тривати оргазм жінки?

Секс | 02:00, 30.11.2023

Оргазм – це абсолютно особливі відчуття, які люди іноді відчувають в стані сексуального збудження, як поодинці, так і разом з партнером. Він настає після подолання певного порога збудження і може тривати від кількох секунд до кількох хвилин або навіт

Жінкам небезпечно відмовлятися від сексу, адже їхній організм може отримати різноманітні ускладнення.

Яка хвороба загрожує мамам, які не займаються сексом?

Секс | 08:20, 27.11.2023

Жінкам небезпечно відмовлятися від сексу, адже їхній організм може отримати різноманітні ускладнення.

Секс приносить не лише фізичне задоволення, а й має безпосередній вплив на здоров'я жінки. Оптимальна кількість сексу – це індивідуальне поняття для к

Як відсутність сексу може вплинути на здоров'я мами?

Мама | 08:20, 22.11.2023

Секс приносить не лише фізичне задоволення, а й має безпосередній вплив на здоров'я жінки. Оптимальна кількість сексу – це індивідуальне поняття для кожного, а от його нестача може принести багато негативних наслідків для жіночого організму.

Компанія Forza Supplements провела дослідження та визначила, що найкращий час для сексу наступає о 7:30 ранку.

Науковці назвали найкращу годину для сексу

Секс | 06:20, 21.11.2023

Компанія Forza Supplements провела дослідження та визначила, що найкращий час для сексу наступає о 7:30 ранку.

Скільки калорій витрачається під час сексу, а скільки під час тренувань?

Що ефективніше для схуднення - секс чи тренування?

Здоров'я | 08:20, 12.11.2023

Скільки калорій витрачається під час сексу, а скільки під час тренувань?

Коментарі до новини


Додати коментар до публікації
Ваше Ім'я:    Ваш E-Mail:  


Код:
captcha

Введіть код: